За даними Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, кожен продукує близько 300 кілограмів сміття. Одноразові поліетиленові пакети, пляшки з-під води, одяг. А з часів пандемії ще й рукавички та медичні маски – все це опиняється на перевантажених полігонах і несанкціонованих сміттєзвалищах. А потім отруює грунти, атмосферу та воду.

Аби привернути увагу до екологічних проблем світу та зробити кроки до покращення ситуації в Україні. Громадська організація «School Recycling World» спільно з Всеукраїнським молодіжним рухом «Let’s do it, Ukraine» провели конкурс серед закладів загальної середньої освіти на найактивніших учасників Всесвітнього дня прибирання. Акція щорічно проходить у третю суботу вересня та збирає громадян 180 країн світу. Активісти одночасно очищують території, сортують сміття і відправляють його на переробку. До переможців цьогорічного конкурсу увійшла Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №64. Там учні разом з батьками та вчителями зібрали 620 кілограмів сміття.

Координаторка акції Дар’я Вікторівна Гарагуля, каже, що вирішила зголоситися одразу ж, як дізналася про проєкт. 

«Наша школа завжди дуже активна, коли йдеться про екологію. Акції «Збережи папір» та «Батарейка на утиль», екологічний конкурс від Миколаївського обласного краєзнавчого музею, різноманітні фотовиставки – це лише декілька способів, які ми використовуємо для формування екосвідомості в школярів. Цього року вирішили взяти участь в конкурсі на найактивніших учасників прибирання «World Cleanup Day». Окрім того, ми маємо контейнери для роздільного збору сміття. Учні старших класів систематично залучають до здачі відходів на переробку молодшу школу. Їм подобається навчати менших, пояснювати, чому екологія – це важливо», – ділиться Дар’я Вікторівна. 

Всесвітній день прибирання припав на Міжнародний день чистих берегів, тому шкільний колектив вирішив очистити узбережжя річки Інгул. Вивезти зібране сміття допоміг місцевий активіст Сергій Колеснік. На прибирання з початку вересня до низки екоакцій МЗОШ №64 вдалося залучити близько 600 людей.

Читайте також: Здаємо всі явки й паролі: пункти прийому вторсировини в Миколаєві.

Однак хороші наміри екосвідомих вчителів та учнів навчального закладу “школа №64” часто зіштовхуються з низьким рівнем підготовки Миколаєва до сортування. За три тижні школа збирає 120 кілограмів пластику та близько 1 тони макулатури. Як виявилося, такої кількості недостатньо для того, щоб сміття забрали на переробку. Але Дар’я Гарагуля не покладає надій і розглядає можливість екологічної співпраці з іншими навчальними закладами.

школа №64
Учні школи №64 на прибиранні. Фото: Наталія Засядько

У своєму повсякденні жінка теж наближається до ідеї «zero waste» (нуль відходів): сортує пластик, папір та харчові відходи. В приготуванні їжі дотримується простого принципу – готувати стільки, скільки вона та члени родини зможуть з’їсти. Замість одноразових поліетиленових пакетів Дар’я Вікторівна використовує екосумки. Вона замінила пластикові контейнери для зберігання круп на ємності екологічних матеріалів.


Дар’я Вікторівна підсумовує: «Як би ми не намагалися закласти дітям ідеї усвідомленого споживання від екологічної поведінки родини залежить набагато більше. Вони мають бути прикладом для дитини і теж повинні пояснювати, чому сортувати сміття важливо. Я завжди кажу своїм учням: «Не викидайте на землю навіть маленьку обгортку від цукерки. Ви підете далі й забудете в цю ж хвилину, а вона пролежить десятки років». Безумовно, наша школа багато працює над популяризацією теми екології».

Наталія Засядько