Сьогодні вибори – це механізм заплутаних тактик та перехрестя різноманітних політичних технологій. Усе це має одну ціль – забрати ваш голос та перемогти на виборах. Політики обіцяють – ми віримо. Нічого не нагадує?

Обіцянка – політична технологія стара, як світ (якщо вірити Біблії, то ще старше). Обіцянка – те, що з нашої ж волі загострює бажання кращого життя, малюючи в уяві різноманітні форми ідеальної альтернативи на противагу суворій реальності. Якщо обіцянка виконана – то це автоматично в суспільній думці заслуговує поваги та є добрим вчинком. І, навпаки, якщо не виконується – то причина обіцянки чи автор перетворюється на зле зло з ріжками. З цим пов’язана неприязнь людей до політика та всього, що з нею пов’язано – безліч невиконаних обіцянок, розбитих надій та очікувань. 

Ми всі звинувачуємо політиків у тому, що вони багато обіцяють і що це є невиправданими. Але на цьому шляху ми зустрічаємо парадокс – якщо не буде обіцянок, то не буде за що голосувати. Програма політичної сили – це, по суті, і є звіт обіцянок, популізму та максималізму політика. Не дивно, що під час обрання, політик не в змозі виконати  і частину обіцяного. Але ми знову йдемо голосувати, знову віримо.

У контексті політичної обіцянки та того факту, що люди все одно вірять і будуть вірити політичним силам, хочеться провести паралель ще з одним політичним явищем, яке у суспільстві має дурну славу, погану репутацію, але все одно залишається затребуваним – ігрові автомати та азартні ігри.

У голові стола стоять абсолютно різні речі: люди грають в азартні ігри через азарт, іноді розвиваються психологічні відхилення, залежність. З цього кола дуже важко вирватися, скільки б не програвав – хочеться повернутися. Причиною цього є звичайна обіцянка. Казино обіцяє перемогу, легкі гроші та все-все. В умовах щільної конкуренції, підприємства вигадують все більш дикі джекпоти, крутіші обіцянки і т.д. А тепер зверніть увагу, яка б репутація не була б у ігрових автоматів, їх стає все більше. Люди готові платити за обіцянку, а азартні ігри стають все більш затребуваними.

Повертаємося до політики: невиправдана довіра до програм політиків слугує мотиватором  для створення нових політичних партій. Політичні програми стають все більш неймовірними, політики обіцяють все більше. Це нагадує мені історію кіно франшизи «Форсаж» – від першого фільму з гонками до польотів у космос на легкових автомобілях у дев’ятій частині франшизи. Більше бюджет, більше спец ефектів, але менше ідейного наповнення – це не лише про «Форсаж».

То що ж спільного між політичною обіцянкою та обіцянками від ігрових контор? Спільним і там, і там є вибір людини. Цей вибір ґрунтується на мізерному шансі перемогти систему та зірвати джекпот. Кожні вибори громадяни країни отримують один спін та один шанс на перемогу. Тому люди досі ходять на вибори, вони вірять. І, можливо, колись країна зможе зірвати головний приз!