Миколаївські ЗМІ висвітлювали і продовжують висвітлювати тему ковід-пандемії в місті та світі. Однак, коли в новинах світу почали з’являтися перші згадки так званого COVID-19, коли майже нікому нічого не було відомо, медіа все одно висвітлювали цю тему. Спочатку лише мимохідь, як новину з-за кордону, а коли вірус розповсюджувався світом, то все більше інформаційного поля навіть Миколаївщини було їм зайнято.

Перші ж згадки про коронавірус (хоча тоді медіа називали його “нова вірусна пневмонія”) з’явилася в ЗМІ Миколаєва 10 січня 2020 року — з посиланнями на китайські медіа. Тема зараження цим вірусом на початку була не дуже популярна, публікації новини трьох топових видань міста: “Преступности.Нет”, “НикВести” та “Новости N” можна дійти висновків, що в січні новина про COVID-19 могла з’явитися в стрічці не частіше разу на декілька днів. Через те, що не був зрозумілим рівень важливості такої інформації, медіа могли починали висвітлювати їх “з затримкою”, не вважаючи вельми актуальною.

Перші новини, як я вже писав, стосувалися перебігу хвороби в провінціях Китаю, розповсюдження вірусу. В новинах розповідали, які КНР вводить обмеження (карантин цілих міст, введення смертної кари за приховування симптомів) та, звісно, описували вірогідне походження та наслідки хвороби. Окремо важливими були і заяви Всесвітньої організації здоров’я — їх рішення і плани публікувалися в ЗМІ Миколаєва, щоб підкреслити стурбованість світу через нову хворобу.

Однак, у січні та на початку лютого новини про COVID-19 займали мізерну частину стрічки, виходили частіше за все без поміток “важливо” чи не були виділені кольором серед інших новин.

Значно більшу увагу йому почали приділяти вже у березні 2020 року — кількість новин про Ковід зросла у рази. Кожна четверта новина в миколаївських онлайн-ЗМІ стосувалася теми пандемії коронавірусу COVID-19.

До того ж, з часом суто змінилися джерела новин. Якщо на початку пандемії вірус розповсюджувався далеко за межами України, тим паче Миколаєва, то у березні від COVID-19 вже загинуло декілька людей з України, а на Миколаївщині вже були підозри на наявність інфікованих.

Саме тому змінилися і джерела інформації. Тепер вже найчастіше в новинах про коронавірус використовували інші українські ЗМІ (26% загальної кількості джерел в новинах про коронавірус), заяви посадових осіб (15%), пресслужби (12%). Офіційні сайти становили 11% джерел, використаних у новинах про коронавірус, власна робота журналістів – 10%, соцмережі чи месенджери – 8%, при тому що сторінки офіційних осіб або установ у соціальних мережах додатково були використані в 6% новин про пандемію та коронавірус COVID-19. Також іноземні ЗМІ становили 7%, інші джерела – 2% загальної кількості джерел, використаних у новинах про коронавірус. Таку статистику наводить Інститут Масової Інформації.

Також варто зазначити унікальне становище Миколаївщини, яке мало прояв у тому, що область досить довгий час залишалася єдиною в Україні, де не було зафіксовано хворих на коронавірус. Через це до міста навіть приїжджав з перевіркою головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, щоб розібратися з “феноменом” регіону.

Однак, все ж таки, обмеження роботи закладів, перші хворі на Миколаївщині, трагічні перші смерті, стан заповненості лікарень і серйозні коронавірусні закупівлі — це все вже стосується більш пізнього періоду поширення хвороби, коли люди і медіа розуміли, що таке COVID-19. У цій статті ж я ставив за мету показати, як завдяки ЗМІ люди взагалі отримували уявлення про цю смертельно-небезпечну хворобу, про її початок, та її відбиток на інформаційному полі планети.

Автор: Валентин Молдован