Медіа Миколаївщини пишуть про коронавірус вже більше року. COVID-19 є темою, яка висвітлюється в ЗМІ усього світа. Однак, писати на тему пандемії, поширення вірусу, чи людських життів — потрібно вміти. І нерідко медіа допускали помилки, пишучи на цю важливу тему. В усьому світі ЗМІ публікували величезну кількість новини і тому логічно, що було створено і чималу кількість помилок, фейків, тим паче в медіа Миколаївщини.

Так, наприклад, сайт «Мой город» опублікував матеріал під назвою «Стало известно, сколько и когда Николаевщина получит тест-систем на выявление коронавируса», хоча у самій новині немає відповіді на питання, скільки ж регіон отримає тест-систем. Тобто, заголовок матеріалу не відповідає змісту новини.

Такі клекбейтні заголовки були поширені в ЗМІ під час висвітлення такої важливої і цікавої теми. Іноді також ЗМІ використовували оціночні судження, вирвані з контексту цитати з метою «зачепити» читача яскравим чи гучним заголовком, або з порушенням стандартів через використання оціночних суджень.

Зокрема, у стрічці новин сайту «Новости-N» вийшла новина: «Земельные вопросы отменяются?»: в сессионном зале обсуждают коронавирус», де в матеріалі акцентується на тому, що замість вирішення земельних питань, депутати на сесії Миколаївської міськради обговорювали «більш популярні теми», зокрема коронавірус. Також експерти радять при висвітленні поширення вірусу, не використовувати якісь власні назви для COVID-19, пов’язані з походженням, такі як “китайський вірус” чи “китайська хвороба”. Але, у також є новина з назвою “ВОЗ созывает экстренное заседание из-за вспышки «китайской пневмонии»”.

На сайті «Інше.TV» була опублікована новина «Все-таки изоляция? Николаевская ОГА решила “максимально ограничить передвижение населения между населенными пунктами”», де слова про ізоляцію є емоційними судженнями.

Також були у медіа Миколаєва і фейкі. Наприклад, сайт «Новости-N» опублікував новину “В Венецию из-за карантина впервые за 60 лет вернулись дельфины”. Хоча насправді відео дельфінів у Венеції – це фейк. Воно було знято в зовсім іншому місці – на острові Сардинія, в порту міста Кальярі. Це зазначено в назві оригінального відео на YouTube.

А лебеді були помічені і до коронавируса в каналах Бурано, на одному з острівних кварталів Венеції, який знаходиться в 7 км від центру міста.

Ще один курйозний фейк опублікувало «ПреступностиНет», а саме: “В Китае 14 слонов забрели в местную деревню в поисках еды, но напились вина и уснули”. Хоча насправді такого випадку не траплялося. Спочатку ніхто не з’ясував, звідки взялися фотографії п’яних слонів, але журналісти викрили автора публікаціх: слони не напивалися і не знепритомніли на чайному полі в китайській провінції Юньнань.

Також деякі ЗМІ публікували новини, що можуть викликати занепокоїність, паніку серед населення. Такі новини не є корисними, а лише роздмухують соціальну паніку, роблять матеріали “клікабельними” Серед таких новин можна назвати “В Китае предрекли новую эпидемию коронавируса” або “Итальянский крематорий, переполненный трупами, показали на видео”, які також публікувало одне з видань, перерахованих у цій статті.

Однак, необхідно зазначити, що такі види помилок зустрічалися дуже часто в медіа України та навіть світу. Велика хвиля тривожних новин про коронавірус та наслідки пандемії принесли з собою і інші історії: чи то були позитивні новини, які мали розрядити настрої населення, чи то навпаки жахливі історії, які тільки страшили населення. У такий напружений час, як пандемія коронавірусу, інформаційне поле буле і залишається переповненим різноманітною інформацією і тому журналісту потрібно ще більш обережно обирати новини для публікації.

Автор: Валентин Молдован