Якщо ви маєте бажання покататися на трамваї старими вулицями Південного українського міста, поринути у цікаві історії від екскурсовода-краєзнавця, а потім випити кави у затишному кафе та послухати виступи поетів, Миколаїв вже чекає на вас! Чудовий та єдиний у своєму форматі арт-проект. “Спаський трамвай” – це літературно-краєзнавчий фестиваль, який проводитися у місті Миколаєві та містить в собі екскурсію на трамваї вулицями старого міста та літературні читання. На “Спаському трамваї” – тільки добра поезія, багато музики, приємна атмосфера та сюрпризи для гостей. Організація проєкт не може не вражати. Все чітко та ретельно продумано для того, щоб кожна людина, яка бере участь була зацікавлена в тому, що відбувається.

Мета організаторів фестивалю показати імідж міста Миколаїв, який ми не помічаємо в нашому буденному житті. “Оскільки “Спаський трамвай” – поетичний фестиваль, важливо було продемонструвати, що миколаївські поети — це люди творчі. Поети йдуть в ногу з часом та демонструють це через свою неперевершену творчість. Вони створюють спільні проєкти з музикантами, художниками, знімають відеопоезію, намагаючись залучити всі канали сприйняття глядачів” Каже організаторка арт-проекту Ольга Сквірська.

Трамвайна екскурсія містом, поетичні читання, жива музика, кава зі смаколиками та невимушене спілкування в стінах старовинної будівлі – саме так виглядає літературно-краєзнавчий фестиваль «Спаський трамвай», що проходить щорічно у Миколаєві починаючи з 2015 року.

Найперша екскурсія пройшла у неділю, 23 серпня 2015 року. Миколаївці взяли участь в цікавому арт-пікніку «Спаський трамвай», який став першою подією у дуже успішному проєкті.

Все почалося біля воріт дитячого містечка «Казка», де зібралися городяни, яким його директор Юрій Любаров провів екскурс в історію миколаївських трамваїв, яким вже понад сто років.

Після того, як трамвайна історія стала більш відкритою і відомої, городяни вирушили в подорож, маршрут якого, Ольга Сквірська підготувала сама. Під час повільного руху трамвая краєзнавець Євген Парамонов розповів миколаївцям історію примітних місць. Наприклад, «місцеві туристи» дізналися, де ж раніше збиралися представники товариства тверезості, що особливого в миколаївських трансформаторах і трамвайних стовпах, і чому жінок в місті почесно називали «мадам».

Після екскурсії на місці, яке колись називалося Спаському, в районі яхт-клубу, відбулися поетичні читання. Літня естрада колишнього будинку відпочинку «Комунар» радо прийняла поетів та інших творчих людей. Виступали поетичний тандем Е. Півня і Н. Паламарчук, творча пара О. Сквирська та О. Духовний, а також Є. Уманов, К. Коваленко, А. Куцолабский, С. Зубець і музикант С. Карабут та інші творчі люди міста Миколаїв.

Захід завершився батлом між авторами, які культурно боролися за свою перемогу у такому незвичайному змаганні.

Ось так розпочалась історія одного арт-проєкту, який став єдиним у своєму роді та неперевершено успішним серед різноманітних літературних та творчих діячів.

Як можна побачити “Спаський трамвай” – це не просто поетичні читання. Це арт-майданчик, територія, на якій поети зможуть представити свої проєкти.

Автор: Тетяна Ткаченко