Літературні заходи бувають різні. Це не тільки читання віршів, а ще й вшанування пам’яті своїх близьких та друзів.

Ось так 19 жовтня 2019 року пройшов восьмий поетичний фестиваль «Спаський трамвай». Але цей захід набув більш особливого значення, адже його темою була залізниця, а сам фестиваль був присвячений пам’яті Дмитра Кременя і Володимира Пучкова. Варто зазначити, що у 2019 році ці талановиті миколаївці пішли з життя, залишивши не тільки пам’ять про себе, а й свої неповторні вірші.

Що відбувається в плацкартному вагоні? Люди спілкуються. Діляться історіями з життя, обговорюють політику, скаржаться на проблеми, хваляться успіхами дітей, розповідають анекдоти. Якщо попутник попадеться особливо душевний, розмови про особисте та потаємне можуть затягнутися до глибокої ночі. Іноді незнайомцю розкажеш таке, що ніколи не відкриєш близькій людині. А якщо в плацкартному вагоні їдуть друзі? Вони роблять те ж саме. А ще грають в «Мафію», будують спільні плани, мріють і згадують тих, кого більше немає поруч, — таким чином організатор фестивалю Ольга Сквирська анонсувала подію.

Восьмий «Спаський трамвай» вона вирішила зробити залізничним. А «ті, кого більше немає поруч» — це, звичайно ж, миколаївські поети Дмитро Кремінь і Володимир Пучков, які пішли з життя з настільки малим інтервалом, що усвідомити і пережити цю втрату мало кому вдалося.

Як завжди, «Спаський трамвай» почався з трамвайної екскурсії історичним центром Миколаєва. На цей раз вдалося проїхатися навіть тими трамвайними коліями, які були закриті багато років.

“Сьогодні для нас відкривають те, що було закрито. Палац культури був давним-давно закритий, але нам його відкриють. Ми зможемо подивитися, що там знаходиться всередині. Ми вирушаємо від колись миколаївського базару, а нині містечка «Казка»”, — зазначив неодмінний екскурсовод всіх «трамваїв» Євген Парамонов.

Вийшовши з вагона, в супроводі цікавих історій, гості прогулялися по привокзальній площі, заглянули в старий залізничний вокзал і нарешті опинилися в Будинку культури залізничників.

Саме в Будинку культури залізничників пройшли поетичні читання. Учасникам фестивалю дали цікаве завдання — написати вірш з рядками з текстів Дмитра Кременя і Володимира Пучкова. Це не новий формат для авторів «Спаського трамвая». Ольга Сквирська згадала, як на третьому «трамваї» Володимир Юрійович читав свій експромт з рядком із Річарда Бротігана.

А згодом, всі бажаючі змогли прочитати улюблені вірші Дмитра Кременя і Володимира Пучкова. Зокрема, Тарас Кремінь прочитав останній вірш батька, створене ним вже в реанімації.

Автор: Тетяна Ткаченко