Якби у якогось ентузіаста з’явилося бажання зробити корупційну карту України, на ній, дуже ймовірно, не було б вільного місця навіть при масштабуванні 1:1. Все ж, заради справедливості, відзначимо, що корупція не прив’язана ні до державних кордонів, ні до  національності чи раси – це феномен, який властивий людству в цілому.

Що і зупиняє у нас тваринне бажання «прихватизувати» загальні блага, то це власні моральні установки чи страх осуду й покарання. І в реаліях, коли, на жаль, правоохоронні органи не завжди можуть/хочуть виконувати свою роботу, доводиться гарувати журналістам-розслідувачам.

За винятком окремих авторів викривальних матеріалів, які є в багатьох медіа, в Україні присутні і спеціалізовані розслідувальні агенції – в більшості випадків це громадські організації, які подають свої проекти на міжнародні гранти та конкурси. Такі редакції не мають власників-політиків чи власників-бізнесменів – вони функціонують за рахунок коштів, отриманих в разі перемоги в грантових конкурсах, які часто влаштовують посольства західноєвропейських країн чи організації-донори.

Примітно, що майже половина з них розташовані в Києві та розробляють теми всеукраїнського масштабу – «зраду» в парламенті, Офісі президента та інших керівних органах уряду. Решта агенцій фокусуються на одному регіоні, наприклад, Запорізький центр розслідувань, або ж на декількох, як Миколаївський центр журналістських розслідувань (Миколаївська, Одеська та Херсонська області).


Оксана Орсач

Залишити відповідь