Новини про коронавірусні закупівлі в ЗМІ Миколаївщини з’являлися за кожної нагоди. Економічна складова боротьби з вірусом була популярна на сторінках медіа, бо криза, викликана поширенням COVID-19, мала прояв у зменшені статків населення, збільшення безробіття і загальну стагнацію економіки. Через це інформація про кроки держави та місцевого самоврядування з боку витрат на боротьбу з коронавірусом була актуальна.

Якщо інформація про вірус так чи інакше була присутня у медіапросторі Миколаївщини ще з січня 2020 року і не мала особливої популярності (про що можна судити з кількості таких новин на день), то вже в квітні ситуація змінилася. Саме 11 квітня на Миколаївщині зафіксували 2 перших випадки хвороби. Саме з цього періоду, з квітня, в стрічках новин медіа міста стало з’являтися більше інформації про економічну діяльність з боку держави, а саме тендерні закупівлі та новини про доплати лікарям. Частково це пов’язано з тим, що саме після перших двох виявлених випадків хвороби саме місцева влада активізувалася і почала ефективніше виділяти гроші на необхідні закупівлі. Звісно, новини такої тематики є не частими через свою специфічність, вони не мали питомого відсотку у стрічках новин місцевих ЗМІ (бо тендерів, наприклад, проводиться куди менше, ніж політик чи посадовець роблять заяви з приводу COVID-19). Однак ці теми підіймалися активно і створювали ажіотаж.

Якщо в березні щодо закупівель було декілька новин, як от “Николаевским больницам из матрезерва должны выделить 100 двухъярусных кроватей, а также 18,5 тысяч литров топлива” чи “В Николаевской области закупили через ProZorro 900 тестов на коронавирус”, то в квітні новин такої тематики стало в рази більше і вони почали отримувати аналітичну, порівняльну складову. Аналізуючи матеріали таких ЗМІ як “Преступности Нет”, “НикВести”, “Мой город”, “Центр журналистских расследований” можна у цьому переконатися.

Наприклад, видання “НикВести” опублікувало багато новин, що стосувалися нераціонального використання бюджетних коштів при боротьбі з коронаврусом: вони писали про завищені ціни при закупівлях, різницю в витратах на необхідні медичні предмети між регіонами та інше. Так, в новинах “Николаевщина на борьбу с коронавирусом потратила в 3 раза меньше денег, чем Одесская и Днепропетровская области” чи “Николаевская область закупила реагенты для ПЦР-тестов на коронавирус дороже всех регионов” наводиться інформація щодо не найкращої кампанії з боку влади щодо закупівлі необхідних товарів.

Не меншу роботу виконував і “Центр журналистских расследований”: сайт зробив декілька популярних і важливих матеріалів, які викликали резонанс в місті та були передруковані іншими ЗМІ. Мова йде, наприклад, про статтю “Коронавирусные закупки в николаевских больницах: необходимость или коррупция?” в якому аналізуються витрати владних структур як і на соціальну підтримку людей, залучених у боротьбі з вірусом, так і на самі закупівлі та їх економічну раціональність. У кінці автор статті робить висновок, що грошей, які були спрямовані на боротьбу з пандемією, зараз не вистачає, а на закупівлі продовжують наживатися чиновники. Центр також публікував новини, що стосувалися конкретних закупівель, як от “Николаевская горбольница №1 переплатила более 90 тысяч гривен при закупке экспресс-тестов на коронавирус.”

Варто відзначити, що такі новини поширювали та передруковували майже усі медіа Миколаєва. Частіше за все, звісно, необхідна інформацію про тендери бралася з електронної системи публічних закупівель Prozorro та Громадський контроль держзакупівель DoZorro. Ще частину інформації про закупівлі надавали представники влади, як то міський голова, голова Департаменту ЖКГ, Департаменту фінансів та інших структур.

Автор: Валентин Молдован