Шукаєте корисні лайфхаки для стартапу, самомотивації, тайм-менеджементу та особистісного зростання? Вибачте, але не сьогодні.
«Взуття-буття» – стала однією з найулюбленіших книг для Білла Гейтса. Це не типова мотиваційна або бізнес література, де йдеться про шлях та розвиток успішного багатомільйонного бізнесу. Це занадто щира, дуже проста та життєва розповідь, написана засновником компанії «Nike» Філом Найтом. У 2016 році бізнесмен йде на пенсію й видає книгу в США, яка в оригіналі звучить як «Shoe dog». В Україні книга з’являється через рік у перекладі Ілони Вінничук. Повна назва «Взуття буття. Історія Nike, розказана її засновником». Жанр книги – мемуари, походить від англійського слова «memoires» – спогади, що якнайкраще описує її зміст. Філ Найт не є ні письменником, ні коуч тренером. Попри те, що це його перша й єдина книга, відчуття складається, що він написав їх десятки. Це пов’язано з тим, що автор дуже полюбляє читати, тому добре володіє словом і знається на побудові творів такого типу.
Книга розділена на дві основні частини та підрозділи на початку та в кінці. Перший розділ носить назву «Світанок», передостанній та останній – «Сутінки» і «Подяки». Сама історія починається ще задовго до утворення Nike у 1960-х. Філ Найт розповідає читачам про свою «божевільну ідею», про невдачі та й взагалі не соромиться себе називати невдахою. Автор то акцентує увагу на важливих для нього темах, подовгу розписуючи, яка була погода, чим він снідав та які деталі помічав. Тим самим вводить читачів у відповідний настрій: очікування, суму або роздумів. То коротко й ясно розповідає про події, нарощуючи швидкий-швидкий темп. Що також створює атмосферу завантаженості, напруги й хаосу. Цей прийом дуже позитивно впливає на сприйняття, читач не нудиться. А також це стає реальним відображенням життя, такого мінливого та циклічного.
Книга несе в собі весь спектр емоцій від ейфорії та радості після перемоги, до зради та смерті близьких людей. У неї закладені дуже важливі цінності дружби та сім’ї, принципів та віри, стійкості та працьовитості.
Розповідь ведеться від першого особи, що дає відчуття, ніби читаєш особистий щоденник автора. Текст наповнений різними цитатами. Найперша з них розміщена на початку книги посередині аркушу. «У розумі новачка криється безліч можливостей, в розумі знавця – всього лише декілька», – Шунрью Сузукі. Крім цитат з книжок присутні цитати вчителів, батьків, друзів та товаришів, що мали великий вплив на Філа Найта.
Ключовими особами розповіді є безпосередньо сам автор, його дружина та четверо друзів, які також працювали на Nike. Про дружину Пені Найт склалось враження як про сильну, терплячу та мудру жінку. А як ще назвати ту, що витримує постійні відрядження, відсутність дома до пізньої ночі та майже повну байдужість до виховання дітей. Хоча зрозуміти Філа також можна. Він мав справу, якою горів ще зі студентських років та відчував своє покликання, свою місію в тому, щоб довести її до кінця. Пені, як любляча дружина підтримувала чоловіка, співпереживала поразкам та раділа перемогам. Друзі бізнесмена стали його найкращою командою. Вони називали себе бандою невдах. Хтось з них провалився у сфері сімейних стосунків, хтось у кар’єрі, а комусь просто завжди не щастило в житті. Вони були на стільки різні, але об’єднало їх одне – бажання створити Nike.


Книжка стане відкриттям для тих, кого цікавить біографія видатних осіб, хто цікавиться бізнесом та історіями успіху. Філ Найт – не публічна особа, він рідко дає інтерв’ю та з’являється на публіці. Але його мемуари здатні розповісти навіть значно більше.
«Напрочуд відверте нагадування про те, як насправді виглядає шлях до успіху в бізнесі. Це брудна й хаотична подорож, сповнена помилками й нескінченною боротьбою, і навіть жертвами. Тут Найт розповідає про кількох топ-менеджерів, яким вдалося пройти цей шлях. Не думаю, що автор хоче чогось навчити. Замість цього він робить щось значно більше – розповідає свою історію так чесно, як тільки може. І ця розповідь дивовижна», – Білл Гейтс. Також менше, ніж за півроку книжка зібрала тисячу позитивних відгуків на Amazon.
«Взуття-буття» – це про біль та розчарування, радість та щастя, зради та падіння, успіх та вдачу. Це про життя. Будьте впевнені, що хоча б раз, але сльози з’являться на вашому обличчі. Сльози радості або смутку.

Анна Маковійчук