Пройшло вже майже пів року після місцевих виборів у місті Миколаїв. Ми вирішили провести опитування щодо відвідуваності виборчих дільниць, проте результати нас здивували. За офіційною інформацією, у Миколаєві на останніх виборах була найменша явка по всій країні – лише 32,02 відсотки виборців прийшли віддати свій голос. Добре це чи погано та з чим пов’язано – зараз розберемось!  

Для того, щоб зрозуміти явище, нам треба знати причини такої аморфності суспільства. Політологи називають дві – абсентеїзм та політичну аппозитивність. І хоча вони мають схожий результат (неявка на вибори), але причини, що пояснюють ці два поняття абсолютно різні.

Абсентеїзм політичний — байдуже ставлення громадян до виконання своїх громадянських і політичних прав та обов’язків; насамперед відмова від участі у виборах. Це своєрідний протест системі та демократії, оскільки вони не відповідають очікуванням виборця або розчарувало його. Дуже часто подібний тип ігнорування виборів присутній серед пенсіонерів та людей середнього віку.

Приклад політичного абсентеїзму ми можемо спостерігати у кожному дворі. Це вам і Зінаїда Петрівна, що сидить біля під’їзду майже весь день; це вам і  місцевий любитель спиртного, якому на вигляд років, десь так, між 40 та 60. Ці люди розчаровані у політичній системі та тим, що вона дає для їхнього конкретного життя у конкретний момент. А не піти на вибори – це протест, що політикам менше дісталося.

Політична аппозитивність – це протилежний процес абсентеїтизму, проте з тим же фіналом. Коли у суспільстві все добре, коли працює система, коли всі соціальні інститути відповідають потребам населення, а завдання виконуються, то електорат навіть не цікавить політичним життям регіону/країни. Прикладом такої аппозитивності є Німеччина.

Німеччина – розвинута європейська країна, соціальні та громадські цінності використовуються як приклад для України та країн, що потребують розвиток. І хоча у цій країні доволі розвинута демократія, але багато хто з громадян країни не назве навіть прізвища нинішнього президента. Абсолютно всі знають лише канцлера. Це пов’язано з тим, що пані Ангела Меркель займає цю посаду з 2005 року та є найвпливовішою жінкою у світі. Звичайно, її вже всі запам’ятали. Але крім канцлера в Німеччині є посада президента, міністри і т.д. І от їх зможе назвати далеко не кожен громадянин.

Обидва терміни мають однаковий результат – ігнорування виборів та політики, але вони є наслідком абсолютно різних процесів, що відбуваються у країні чи регіоні. Яка ж причина такої поведінки миколаївських жителів? Це вже вирішувати вам, шановні читачі.