Кожен з нас невпинно рухається зі швидкістю 108 тисяч км/год відносно Сонця. І лише через земне тяжіння всі ми все ще не повилітали з цієї планети.

Завдяки обертанню Землі навколо Сонця день змінюється на ніч, і ніч змінюється на день. Так було 2 млн років тому, рівно так само було 200 тисяч років тому, і так є в 2018. Організм людини за весь цей час відмінно «підлаштувався» до змін дня і ночі: світло = активність, темрява = сон. Це прописано в нашій ДНК! Гормон сну, мелатонін, починає виділятись з настанням темряви.

Сітківка наших очей має прямий зв‘язок з епіфізом ока: при денному освітленні сигнали від сітківки значно знижують утворення мелатоніну. А з настанням темряви ці сигнали зникають і епіфіз працює на повну.

Рівень мелатоніну зростає з 21:00, а найвищі рівні спостерігаються при повній темряві між 23:00 і 01:00 годинами. Так ось: окрім годин, коли мелатонін активний, було також встановлено, що не все світло запускає гальмівні сигнали від сітківки до епіфіза. Найбільший вплив має світло від фіолетового до блакитного спектру. І це на 100% логічно, адже з настанням темряви світло такого спектру зникає. Також сон значно впливає на наш зовнішній вигляд та красу. Тому недарма батьки з дитинства говорять, що треба більше відпочивати й засинати раніше.

На що ж впливає недостатня кількість сну?

Вік шкіри

Згідно з дослідженнями, нестача сну впливає на шкіру nf призводить до швидкого старіння. Постійний недосип впливає на пігментацію шкіри q зниження її еластичності.

Збільшення ваги

Нестача сну веде до переїдання. Люди, які сплять менше від своєї норми, мають підвищений рівень греліну. Грелін − це гормон, який відповідає за відчуття голоду. Тіло, яке не відновилося, потребує енергії, а де її брати? Звичайно, в їжі.

Почервоніння і сухість

Регулярний брак сну може призвести до зневоднення шкіри, викликаючи почервоніння і сухість. Це відбувається за зміни PH шкіри. Також важливо, щоб приміщення, в якому ви спите, було провітрюваним, а повітря зволоженим.

Темні кола

Мабуть, найбільш показовою ознакою нестачі сну є наявність темних кіл під очима, які викликані розширенням кровоносних судин. Є й інші причини темних кіл під очима, але часто повноцінний сон виправляє ці проблеми.

Розподіл колагену

Нестача сну змушує ваш організм виробляти більше гормону стресу − кортизолу, який має безліч негативних впливів на організм. До них належить уповільнення утворення колагенових волокон, що погано позначається на еластичності шкіри.

А тепер рекомендації щодо покращення сну і самопочуття:

  1. Засинаємо до 23:00.
  2. У кімнаті повна темрява. Вікна зашторені темними шторами або щільна пов‘язка на очі. Світло з вулиці потрапляє на сітківку навіть через закриті повіки. Хочете перевірити? Ввімкніть ліхтарик і проведіть перед закритими очима.
  3. Перед сном на своєму смартфоні вмикаємо режим “Не турбувати”.У телефонній книзі в “обрані” додаємо найважливіші контакти. Лише вони матимуть право до вас додзвонитись вночі. Усі інші не зможуть порушити ваш сон і зашкодити здоров’ю.
  4. Замініть всі світлодіодні лампочки на лампочки розжарювання. Чому світлодіодні називають лампочками денного світла? Який там спектр, ви вже зрозуміли. А ще краще встановити вимикачі з регулюванням освітлення. Хто робитиме ремонт і бажає подбати про своє здоров’я – гугліть “диммер”
  5. Кава. Відмовляємось від кофеїну за 5 год до сну. Якщо засинаємо о 23:00 ,остання кава о 18:00.Кофеїн за цей час виведеться і нервові клітини зможуть по-справжньому відновитись.
  6. Їжа. За 3 години до сну не їмо , а за півгодини останній раз п’ємо. Під час сну відбувається капітальний ремонт організму. Для чого навантажувати його травленням в цей час?
  7. Температура в спальні має бути + 18С і нижче. Визначте комфортну для вас.
  8. Обов’язково стежте і за комфортом під час сну: зручне ліжко, подушка з чистою наволочкою і приємний комплект білизни/піжами зроблять ваш сон максимально глибоким.

Дотримуючись цих порад, ви зможете покращити сон вже за 5 днів. Зможете виспатись швидше приблизно на 1 годину. Це додаткові 7 годин на добу,а за рік набігає додаткових півмісяця. Вражає чи не так?

Аліна Хоніч