Якщо ви сподівались побачити тут матеріал про продовження всім відомого фільму, то, мабуть, помилились і вам краще покинути цю сторінку. А якщо ви все ще зацікавлені про що може бути стаття з такою назвою, то продовжуйте читати.

Усі звикли, що історія та досягнення Миколаєва завжди пов’язані лише з кораблебудуванням і морською справою. А, що ми знаємо про установи, які робили і продовжують робити свій внесок у розвиток науки? Мова йде про Миколаївську астрономічну обсерваторію.

Заснована у 1821 році адміралом Грейгом, морська обсерваторія мала слугувати російському флоту. У її повноваженнях було забезпечувати його точними картами морів, навчати майбутніх штурманів орієнтуватися у морі по зірках. Проте вже від самого її відкриття, паралельно з морськими вченнями, там велись і такі наукові роботи, як складання зіркових карт та каталогів, визначення координат комет, планет тощо.

Проектуванням будівлі Миколаївської астрономічної обсерваторії, за дорученням Олександра Грейга, займався головний архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунш. Споруда розташована у центрі міста у найвищій його точці на висоті 52 метри над рівнем моря. Приміщення обсерваторії орієнтовано чітко в напрямках сторін світу, а головний фасад направлений на північ. Конфігурація її надземної частини має вигляд усіченої піраміди.

Від самого початку і до сьогодення обсерваторією керували кращі астрономи і професіонали своєї справи. Починаючи з Карла Кнорре, який був першим директором обсерваторії (1821-1871 р.р.). Він народився у Дерпті (нині місто Тарту, Естонія) у родині астронома. Під час навчання на богословському факультеті в Дерптському університеті Кнорре познайомився з професором математики і астрономії цього ж закладу В. Я. Струве. І саме завдяки його рекомендаціям молодий студент отримав посаду директора Миколаївської морської обсерваторії.

До 1911 року МАО належала Морському міністерству. А з 1912 і до 1991 вона слугувала південним відділенням Пулковської обсерваторії. Тоді до її обов’язків входило розповсюдження системи Пулковських абсолютних зіркових каталогів на простори південного неба, а також регулярні спостереження за Сонцем і тілами Сонячної системи. За часів незалежності обсерваторія стає науково-дослідним інститутом “Миколаївська астрономічна обсерваторія”. У 2007 році весь комплекс обсерваторії увійшов до Попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від України.

Миколаївська обсерваторія має також власний музей, в якому нині зберігається більше 150 експонатів. У Круглій залі головної будівлі можна знайти колекцію унікальних високоточних механічних годинників, що були виготовлені в 18-20 століттях відомими англійськими, голландськими, німецькими та вітчизняними майстрами. Також там знаходяться астрономічний будильник, хронометри, циферблат Фаворже та ще багато інших приладів, що використовувались в роботі обсерваторії. А у двох павільйонах розташовані вертикальне та меридіанне кола Репсольда.

 «Що у вашому місті можна подивитись, що є цікавого?» Відповідь на це просте питання приводить багатьох миколаївців у ступор. А чи замислювались ви, що ми знаємо про історію власного міста? Миколаївська астрономічна обсерваторія – унікальне історичне та наукове надбання України, яке мусить бути на слуху в кожного містянина.

Юлія Зоря