Інклюзивна освіта за кордоном та в Україні

У світі понад мільярд людей з інвалідністю.  Це приблизно 15% всього населення.  З них половина – діти, які потребують не тільки особливого догляду, а що важливо, соціалізації, а вона починається вже з дитячого садка.

Суспільство дуже довго уникало дітей з інвалідністю.  Вони були просто закриті за дверима спеціальних закладів.  Про інклюзію в освіті взагалі мова не йшла.  Зрушення відбулися, коли права людей з інвалідністю 13 років тому законодавчо закріпила ООН в своїй конвенції.

Італія стала тією країною, яка одна з перших визнала інтегроване навчання.  Італійці почали громадський рух, який переконало громадян і уряд: дітям з інвалідністю потрібно дати можливість відчувати себе повноцінними членами суспільства.  І часто психічні відхилення провокує саме суспільство і школа, зокрема спецустанови, де їх утримували.

Тому в Італії була шкільна реформа.  Тут впроваджують інклюзивне навчання, разом з учителями в класах працюють фізіотерапевти, логопеди і асистенти.  А самі школи обладнані ліфтами, пандусами, потрібними для безбар’єрного пересування.

Тому в Італії була шкільна реформа.  Тут впроваджують інклюзивне навчання, разом з учителями в класах працюють фізіотерапевти, логопеди і асистенти.  А самі школи обладнані ліфтами, пандусами, потрібними для безбар’єрного пересування.

 Ситуація в Україні

В Україні все сумніше. Майже мільйон школярів з інвалідністю, однак тільки 7% шкіл працюють з інклюзією.  Не у всіх навіть є пандуси та ліфти, потрібні, щоб пересуватися по школі.  Втім головною перешкодою інклюзивного навчання експерти називають масову свідомість.  Суспільство не готове бачити таких дітей.  Як наслідок – діти з інвалідністю часто змушені майже все своє життя перебувати в чотирьох стінах.

Школа повинна стати мікрокосмосом суспільства.  Ми маємо усвідомити, що інтеграція дітей з інвалідністю залежить не тільки від конвенцій і добрих намірів уряду, а й від керівництва дитячих садків, від настроїв вихователів, від умінь терапевтів і від самих дітей в групах.  Кожен на своєму рівні повинен навчитися толерантності.

Однак в Солоному, в Дніпропетровській області є школа, яка є зразком освіти – сучасної та доступної для кожної дитини.  Вони не побоялися стати одним з перших опорних закладів в області, отримали сучасний ремонт і оснащення за рахунок обласного бюджету.

Зараз це найпопулярніша школа в окрузі.  Саме на її базі в селищі створили один з найкращих в Україні інклюзивно-ресурсний центр. Головне його завдання – це комплексна підтримка розвитку дітей.

Автор: Вікторія Ткаченко