Сучасне суспільство розвивається, а разом із цим приходить розуміння простих та банальних, на перший погляд, речей, що всі люди різні, але повністю рівні у своїх правах. І тут зовсім не важливо, чи є в людини проблеми зі здоров’ям, велика вага, низький / високий зріст, чи це люди похилого віку, все одно всі рівні. І тому, аби не обмежувати ці права у обіг був введений термін «інклюзія».

Але, на жаль, багато хто не усвідомлює всю повноту значення інклюзії. Часто люди розуміють це просто як створені умови для людей з інвалідністю, а в гіршому випадку вперше чують і зовсім не знають сенсу цього поняття. Взагалі, інклюзія – процес долучення людей з маломобільної групи населення та людей з інвалідністю до активного життя соціуму. Але тут постає питання кого можна віднести до маломобільної групи?

Цей список, насправді, досить об’ємний і до нього входять не лише особи з інвалідністю, з тимчасовими або постійними функціональними фізичними, розумовими та сенсорними порушеннями. А також батьки з малолітніми дітьми, школярі, пацієнти у лікарні, діти до 7-ми років, вагітні жінки або ж люди, які у певний період часу стають менш мобільними тощо. Тому, варто усвідомити всю важливість наявності інклюзії у нашій країні, адже в певний період часу всі ми можемо опинитися в списку людей маломобільної групи і потребувати доступу до різних об’єктів.

Інклюзія передбачає розробку певних рішень влади, волонтерів та всіх охочих зробити умови, які допоможуть у залученні людей до нормального повноцінного життя, яке не має бар’єрів та обмежень. Інклюзія – це зовсім не однобічне поняття, адже воно має ряд важливих функцій, який робить його багатогранним. Вона забезпечує максимально рівні  умови користування будь-яким видом діяльності та послуг. Важливою функцією є зміна застарілого, стереотипного ставлення до людей з інвалідністю на позитивне. Також інклюзія сприяє залученню таких людей до освітнього процесу і вільної можливості працевлаштування, тобто існує загальна рівність.

Ідея інклюзії зародилася через певні соціальні та культурні процеси, через усвідомлення прав людини на рівність, але сучасне суспільство поки не достатньо обізнане в повній сутності і важливості поширення інклюзії. Та тенденція розвитку цього явища все ж помітна, тому, скоріш за все, найближчим часом будуть помітні зміни в мисленні та ставленні людей до інклюзії, що призведе до покращення умов навколишнього середовища для всіх людей.

Тамара Старожук

Залишити відповідь