На дворі 21 століття і все більше людей, а особливо молоді “зависають” у соціальних мережах. Однією з найвідвідуваніших залишається Instagram. І все більше дівчат переглядаючи сотні різних світлин на день, женуться за ідеалами на картинках. Там створюється безліч сторінок, де постять фото з витонченою гарною фігурою і поради про різні дієти, щоб мати таке ж тіло. Все це пов’язано з тим, що в період статтевого дозрівання(згідно данним Американського Інституту Психічного Здоров’я) підлітки починають відтворювати модель поведінки, нав’язану світом моди і суспільства, звідки думки “я не підходжу стандартам сучасної краси, мені треба худнути”. У підлітка часто ще немає як такого сформованого образу і уявлення про себе як особистості, він підвладний величезному тиску навколишнього світу. Чи має це все якийсь вплив на наше здоров’я?

З’ясувалося, що зростає число молодих жінок з дефіцитом життєво важливих поживних речовин, результат цьому “модні дієти” з популярних соціальних мереж. Фахівці попереджають що жінки 20-ти і 30-ти річного віку потребують такі основні мінерали такі як: калій, магній і мідь. Більша половина людей, які слідують соціальним медіа, все частіше викреслюють зі свого раціону інгредієнти, такі як клейковина, молочні продукти, зернові чи цукор. А дієта скаладається з вегетаріанства, вирізки з м’яса і риби.
Ґрунтуючись на даних 3238 дорослих, які брали участь у Національному опитуванні громадської охорони здоров’я Англії з дієти і харчування, у доповіді було виявлено, що середня жінка не дотягує до шокуючих семи з восьми ключових мінералів, а середній чоловік не дотягує до п’яти з восьми. Це ознака гострої нестачі мінералів і поживних речовин, що може призвести до втоми, ослаблення імунної системи, крихкості кісток, м’язів, і навіть безпліддя.

Чому Instagram – найбільший винуватець?

В проведеному опитуванні (майже 1500 британців у віці від 14 до 24 років) було  виявлено, що молодь відчуває себе пригніченими і самотніми після використання цього додатку, а також пов’язують його з негативними атрибутами і низькою самооцінкою, що призводить до поганого фізичного стану і нестачі сну. Однак на цьому все не закінчується.
Нещодавнє дослідження університетського коледжу Лондона виявило зв’язок між високим використанням Instagram і розладами в харчуванні, якому дали назву “orthorexia nervosa”(ON). Дослідники опитали 680 жінок із середнім здоровим ІМТ про те, які соціальні мережі вони використовують і як часто. Вони також запитали, які з 19 видів їжі їли, і користувались опитуванням, щоб оцінити, скільки ось цих орторексичних симптомів вони мають. Згодом вони дійшли до висновку, що надмірне використання Instagram пов’язано з більшою тенденцією до нервової орторексії (ON). І цікаво, що жодна інша платформа соціальних мереж не має такого ж ефекту.

ON – це хвороба і одержимість здоровою їжею, у результаті чого люди, які мають симптоми цієї хвороби, їдять переважно фрукти і овочі, виключають зі свого раціону групи продуктів харчування, такі як білки, вуглеводи, відвідують магазини здорової їжі, тренуються і рідко п’ють алкоголь. Звучить як звичайне ведення здорового способу життя, чи не так? Та різниця в тому, що ці люди значно обмежують себе в харчуванні, як наслідок – недоїдання і проблеми в соціумі. Нервова орторексія – це коли здорове харчування заходить занадто далеко…

Тим не менш, з одного боку, соціальні медіа можуть іноді пробуджувати впевненість в собі, або ж, з другого боку, бути приводом до психічних захворювань. Автори досліджень припустили дві причини зв’язку між Instagram і розладом так званої “харчової поведінки”.

  1. Instagram – це все про фотографію. Виставляючи ідеальний знімок ваших білкових млинців, ви отримуєте більше лайків і відмінну платформу для залучення таких же однодумців, які дотримуються “здорового” харчування.
  2. Ми розглядаємо, здавалось би, впливових осіб в соціальних мережах як авторитетів, на яких ми рівняємося. Їх повідомлення і слова торкаються мільйонів людей, які шукають відповіді і поради, звертаючись до популярних “знаменитостей”, а не до експертів.

Наразі, користувачів Instagram в усьому світі налічується понад 500 мільйонів і це може бути тривожним дзвіночком для населення. Адже останнім часом ми занадто зацикленні на фотографуванні їжі, дієтах, привабливій фігурі та аж ніяк не над власним здоров’ям.

Аліна Хоніч