Зі спалахом коронавірусу, запровадженням карантину і надзвичайної ситуації, всім стало зрозуміло, що на світ чекає глобальна криза. Зменшення кількості робочих місць, перехід на дистанційну роботу, затримка зарплатні, а ще ‒ здорожчання продуктів та стрімкий ріст долару. Однак українська влада дивує не лише тотальною непідготовленістю до пандемії та кризових процесів. Цього разу вона вирішила зекономити на культурі.

Що сталося?

Прем’єр-міністр України Дмитро Шмигаль заявив, що Україні потрібно 200 млдр гривень стабілізаційного фонду, аби не дати впасти українській економіці під час світової кризи. Зрозуміло, що таких грошей держава не має, тож частково позичатиме їх у МВФ, а частково ‒всередині країни. Яким чином? Треба провести секвестр держбюджету, тобто обмежити та скоротити його видаткову частину. Таким чином, українська культура залишиться ні з чим: Держкіно ‒ мінус 750 млн гривень, Український культурний фонд ‒ мінус 500 млн гривень, Інститут книги ‒ мінус 150 млн гривень. І начебто практика зменшення фінансування саме гуманітарної частини є логічною, однак таке урізання для нашої й без цього нестабільної культурної сфери є вбивчим.

В той час, коли уряди інших країн у кризу підтримують культурну індустрію, наша влада вирішує максимально урізати їй фінансування. Інфографіку взято з Фейсбук-сторінки Суспільного.

Які наслідки для книговидавництва?

Креативні індустрії просто впадуть, а видавництва можуть позачинятися. Усім потрібен час та ресурси, аби адаптуватися до змін, переформатувати проекти та заплановані події, налагодити дистанційну роботу. Зараз вони намагаються вижити на знижках, однак довго на цьому не протримаєшся. Більше того, видавництво коміксів Vovkulaka вже призупинило друк книжок, бо лишилось без 99% каналів збуту. Видання, які висвітлюють книжкову тематику, скасовують замовлення на рецензії на квітень від літературних критиків. Можливості знайти оптимальний шлях розвитку чи хоча б стабільного існування сходять нанівець, а книговидавництво в Україні, на жаль, ризикує повернутися у 2000-ті роки.

Як з цим боротися?

Наразі Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики в онлайн-режимі ухвалив заяву з цього приводу й закликає Міністерство фінансів України утриматися від ухвалення відповідного рішення до проведення консультацій. Члени комітету готові напрацювати рішення, які дозволять зекономити, однак не призведуть до краху культурної сфери. Окрім цього, Український інститут книги разом з іншими культурними організаціями звернулися до Кабінету міністрів із заявою про збереження фінансування культурної сфери. Якщо ви є представником будь-якої культурної інституції, підтримайте звернення за цим лінком та поширте його серед колег і друзів: https://bit.ly/3dmzVpI.

Наталія Засядько

Залишити відповідь