1 сезон

2 сезон

3 сезон

Як бути україномовним у російськомовному місті

Існує версія, що Миколаїв російськомовне місто. На вулиці, вдома, у громадському транспорті – всюди розмовляють російською. Історично склалося, що в Миколаєві превалює російська, але після революції гідності в 2014 році ситуація з мовою почала змінюватися. На жаль, не кардинально. Ті, хто все життя розмовляв російською, і надалі продовжують це робити. Проте питання мовного балансу – не критичне. Є багато способів виправлення цієї проблеми. Найголовніше – це почати з себе. Пропоную ознайомитися з ними та скоріш застосувати їх у повсякденному житті.

  • Писати українською 24\7. Для того, щоб українська мова почала входити в миколаївські тренди, вона повинна бути перед очима громадян кожної хвилини. Тому візьміть собі за правило, писати українською. Можете робити це поступово, або кардинально змінити свої сторінки в соціальних мережах, на користь державної мови. Попередьте своїх знайомих, що відтепер ви будете відповідати виключно українською. Це для того, аби уберегти їх від несподіваних змін. Якщо ви записуєте свої плани в щотижневик, пишете пости в Фейсбук, розсилаєте оголошення або залишаєте коментар в книзі пошани в кафе – робіть це українською. Навіть в гугл пошуку намагайтеся шукати інформацію українською, адже це провокує появу реклами в подальшому вже українською мовою. Якщо ви ведете свій блог, потрохи переходьте на рідну мову. Ваша аудиторія, крок за кроком, буде підлаштовуватися під вас та читати вже українською. Якщо хвилюєтесь, що читачі можуть піти, в такому разі прописуйте нижче переклад російською. Таким чином, кожного дня перед вашими очима та очима багатьох людей буде превалювати державна мова.
  • Розмовляти українською як вдома, так і на вулиці. Як ще розповсюдити новий тренд, а саме вивчення української мови, як не через його застосування на практиці. Алгоритм простий: починайте потроху розмовляти українською вдома, потім з друзями, потім у транспорті, і так далі і далі. З касирами в супермаркеті, з держслужбовцями, на пошті, в торгівельних центрах, тобто всюди, де тільки можна говорити. Ви не встигнете озирнутися, як побачите скільки людей навколо розмовляють українською мовою. І що цікаво, певний відсоток вашого оточення теж перейде на українську мову. Так працює «ефект масштабу».
  • Читати українською. Так, ось такий начебто простий факт, але багато хто нехтує його. А дарма. Необов’язково обирати старі книжки  з досить складною мовою. Обирайте цікаву літературу, яка буде надихати вас та знайомити з великим розмаїттям української мови. Підписуйтесь на україномовних блогерів, які пишуть гарні статті та презентують якісний український контент. Коли ви будете багато читати українською, ви швидше зможете думати цією мовою, аналізувати та продукувати свої думки.
  • Слухати українські пісні. Застій української музики нарешті закінчився та настав її розквіт. Стільки талановитих виконавців, а особливо молодих, пишуть пісні українською, які одразу потрапляють у тренди та займають перші позиції у світових чартах. Та чому б не підтримувати вітчизняних виконавців, слухаючи переважно українську музику. Ви будете поєднувати приємне з корисним, адже слухаючи українську музику кожного дня, по-перше, ви легким способом будете збагачувати свій словниковий запас. По-друге, просувати та агітувати навколишнє середовище слухати українські пісні.
  • Створювати челенджи. Якщо ви активний користувач соціальних мереж або маєте бажання висловлюватися на велику аудиторію – це точно для вас. Раз на місяць вигадуйте челендж, який стосується української мови. Наприклад,  #місяцьукраїнськогокіно.  Це означає, що ви та ваші підписники протягом місяця будуть дивитися виключно українські фільми.  Потім ви можете обмінюватися своїми враженнями, вигадувати нові челенджи, таким чином, аудиторія однодумців буде збільшуватися, а популяризація української мови набувати ще більших масштабів.
  • Змінити налаштування у своєму телефоні. Що це означає? Задля того аби думати та приймати рішення українською мовою, треба починати з малого – змінити мову в налаштуваннях телефону. Відтепер ваш телефон – гарний помічник у вдосконаленні та застосуванні рідної мови у побуті. Це гарна порада для тих, хто 24\7 тримає свій телефон в руках, адже усі функції будуть весь час суто українською.

 

Власне, аби розмовляти українською мовою неважливо в якому місті ти народився або живеш. Так, в Миколаєві переважає російська мова, але це не вирок. Є чудовий вислів Сократа: «Хто хоче зрушити світ, нехай зрушить себе!». Дійсно, аби відбулися зміни потрібно змінюватися самотужки. Якщо ти хочеш аби у твоєму місті розквітала українська мова – почни з себе, посади перше зернятко задля її скорішого розквіту.

Світлана Романчук

Оставьте комментарий