Інклюзія передбачає включення людини до соціуму усіма можливими шляхами. Одним з таких шляхів є працевлаштування. Таким чином, інтеграція буде відбуватися повноцінно, адже кожна людина має право заробляти кошти самостійно, аби мати можливість забезпечити собі гідне життя. Тому що інвалідність – це не вирок.

Але де ж можна знайти роботу? Ну, як і завжди можна шукати на інтернет-ресурсах, наприклад Work.ua, robota.ua, OLX.ua, Jobmix.net тощо. Де є величезний вибір професій, які ви можете обрати за місцем проживання і за комфортними умовами, наприклад, віддалено, коли не потрібно навіть виходити з дому, якщо є така потреба.

Або ж можна звернутися до державної служби зайнятості, яка сприяє працевлаштуванню громадян з інвалідністю і діє відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні». В останньому говориться про те, що цей закон «визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами».

Бачимо, що роботу знайти можливо. Але тут виникає ще одне питання, чи готові роботодавці брати на роботу осіб, які мають інвалідність? На жаль, часто трапляється так, що не готові. Адже вони не хочуть перейматися чиїмось проблемами, в них немає бажання витрачати на це свій час та фінанси. Тому що іноді буває, що людині з інвалідністю, яка влаштовується на роботу, потрібні якісь допоміжні засоби, тому часто роботодавці не зацікавлені у наданні роботи таким людям. Але така позиція є неприпустимою, тому що, повторюся, кожна людина має рівні права та можливості і ніхто не повинен їх в цьому обмежувати.

Дмитро Башев пересувається в інвалідному візку і вважає, що роботу людям з інвалідністю знайти дуже складно. «Я не працюю, але знаю точно, що робочі місця для людей з обмеженими можливостями не призначені. І якщо заробляти, то заробляти тільки не офіційно, на фрілансі, адже немає доступу в будівлю. Якщо це офісна робота, там де ступені, то як я людина в колясці туди потраплю!? Ніяк!».

Але, на щастя, є такі підприємства, які готові брати на роботу громадян з інвалідністю. Ольга Виноградова знайшла роботу через поради знайомих і працює на судоремонтну компанію, але вона теж зазначає такі нюанси при влаштуванні на роботу: «Основна проблема при працевлаштуванні − це доступність приміщень, як добратися до місця роботи та проходження навчання, якщо необхідна перекваліфікація або підвищення рівня».

Тому, просто не варто опускати руки після першої ж відмови, адже як кажуть «той, хто шукає, завжди знайде»! Існує безліч можливостей, які відкриває перед нами світ, варто просто не ігнорувати їх.

Тамара Старожук

Залишити відповідь