Всім нам добре відомий такий казковий персонаж як Кощей Безсмертний. Як на мене, то його суперсила одна з найкрутіших. Та що як я вам скажу, що це зовсім не чиясь дивна фантазія, а Кощей може слугувати яскравим прикладом наукової теорії? Не вірите? Ну тоді давайте розбиратись.

Напевно багато хто з вас чув про кота (в оригінальній теорії – кішку) Шредінгера, який,  сидячи в коробці з радіоактивним елементом,  та одночасно є живим і мертвим. І це твердження, без сумніву, змушувало ваші мізки вибухати, адже як таке взагалі може бути.

У нашому звичному світі, де діють закони Ньютона все просто: кіт або живий, або мертвий і третього варіанту бути не може. Але існує досить цікава багатосвітова інтерпретація Х’ю Еверетта (сам термін «багатосвітова» завдячує своїм існуванням Брайсу Девітту, який розвинув тему оригінальної роботи Еверетта), за допомогою якої можна пояснити феномен Шредінгерівського кота.

 На думку Еверетта, ми живемо у Всесвіті, точніше в мультивсесвіті, в якому постійно народжується і відгалужується безліч послідовних світів, в кожному з яких є інша версія нас. І це дивно. Дуже дивно. Та повернемося до нашого пухнастика. Якщо розглядати його як частину мультивсесвіту, то коли в одній реальності кіт помирає, ця реальність роздвоюється і в одній кіт справді вмер, а в інший спокійно вилазить з коробки і йде у своїх справах.

Навіть через 60 років з моменту появи цієї теорії виникає багато суперечок, проте серед її прихильників є досить імениті вчені в області квантової фізики – Девід Дойч, Скотт Ааронсон, Шон Керролл.

Існує ще одна схожа гіпотеза – гіпотеза квантового суїциду. Макс Тегмарк, теоретик Прінстонського університету стверджує, що експериментатор, який грає в російську рулетку за допомогою квантового револьвера, буде завжди залишатися живим (результат роздвоєння реальності в момент смерті). У той же час сторонній спостерігач з високою ймовірністю зареєструє смерть експериментатора. Хоча сам Макс абсолютно не сумнівався у правдивості багатосвітової теорії, експеримент він не проводив. «Зі мною, звісно, все буде гаразд», – сказав він в одному інтерв’ю, – «А ось моя дружина Анжеліка залишиться вдовою».

resorts casino catskills

І експеримент з котом, і експеримент з квантовим суїцидом є уявними через неможливість фіксування їх результатів у нашій реальності. То може секрет Кощея полягає в тому, що він постійно вмирає в одній реальності, але залишається жити в іншій, роздвоєній?

Андріана Марчак