Універсальний дизайн дизайн предметів, програм та послуг, який покликаний зробити їх максимально придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп осіб з інвалідністю, де це необхідно.

*Конвенція ООН про права людей з інвалідністю

Появі універсального дизайну посприяла потреба інтеграції осіб з інвалідністю та людей з маломобільної групи населення в активне життя соціуму. Американському архітектору Рону Мейсу була дуже близька тема доступності, тому що він провів своє життя в інвалідному візку. Тому, у 1997 році на чолі з Роном було створено сім принципів універсального дизайну. Ці засади дають змогу зробити середовище доступним для кожної людини.

  1. Рівноправне використання.

Універсальний дизайн передбачає створення рівних умов користування, які будуть максимально комфортними для всіх. Дизайн максимально враховує можливості кожного, і вже виходячи з цього створюється альтернативне середовище для всіх. Наприклад, громадський транспорт, у якому є поручні різного рівня для дорослих та дітей, відкидна апарель для в’їзду дитячих візочків або людей на інвалідному візку та простір, де вони можуть розміститися.

  1. Гнучкість використання.

Дизайн також враховує той факт, що всі люди різні і вподобання, потреби та можливості також. Тому створюються альтернативні варіанти, наприклад, наявність у будівлі сходів та пандусів, що дасть людині право вибору, яким варіантом вона хоче скористатися.

  1. Простота використання.

Використання будь-якого товару чи послуги має бути максимально простим та виконуватися на інтуїтивному рівні. Наприклад, проста інструкція до товару має бути зрозумілою для кожної людини, не зважаючи на її досвід, освіту, навички тощо.

  1. Доступно викладена інформація.

Дизайн сприяє донесенню до людини важливої інформації за допомогою вербального, візуального та тактильного способу. Наприклад, на різних телеканалах під час трансляції новин інформація дублюється мовою жестів або присутній рухомий текстовий рядок.

  1. Терпимість до помилок.

Універсальний дизайн зменшує до мінімуму ризики виникнення небезпеки у разі непередбачуваних дій користувача. Наприклад, використовують жовту тактильну лінію, щоб людина не оступилася.

  1. Невагомі фізичні зусилля.

Цей принцип позбавляє людину від втоми під час користування створеними універсальним дизайном умовами. Наприклад, пляшка зі зручною кришкою, яка відразу відкривається після натиснення на кнопку.

  1. Наявність необхідного розміру, місця та простору.

Дизайн забезпечує необхідний розмір, місце та простір для комфортного пересування кожної людини. Наприклад, широкий вхід із розсувними дверима до супермаркету буде зручним і для звичайних людей, і для матусь з дитячим візочком, і для людей з інвалідністю.

Універсальний дизайн  проектує середовище зважаючи на те, що всі люди різні, але мають однакові права. Універсальний дизайн – це набагато ширше поняття, ніж ми звикли його розуміти, адже створені ним умови будуть зручними для кожної людини у певний період її життя.

Тамара Старожук

Залишити відповідь