Якщо раніше серед молоді були популярні подарунки такі як, наприклад, книга, то зараз не менш поширеними є кальяни. Їх дарують в якості подарунку, створюється безліч закладів – кальянних, де молодь проводить вечори годинами. Аргументують це тим, що він не такий шкідливий як цигарки і розслаблює. Та чи насправді це так? Ці міфи взялися розвіювати різні експерти, проводжуючи дослідження. Тож любителям “подиміти” раджу прочитати.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (UCLA) виявили, що куріння кальяну мало ті ж короткострокові серцево-судинні ефекти, що і сигарети, припускаючи, що довгострокові ризики, ймовірно, співставні. Нікотин, який все ж таки міститься в табаку для кальяну, впливає на епітелій верхніх дихальних шляхів бронхів, перешкоджає природному очищенню бронхів від різних мікроорганізмів або частинок. Це призводить до кисневого голодування – гіпоксії. Більш схильні до гіпоксії – це серце і мозок, а також інші органи – печінка, м’язи, нирки.Тому в погано провітрюваному приміщенні людина може відчувати легку нудоту, запаморочення. Нікотин в кальянах такий же як і в цигарках(0,4 мг в основному), різниця лише в його кількості. Проблема в тому, що не завжди виробники вказують на пачках скільки його там міститься і тому це перевірити майже неможливо. У табаку стільки ж тютюну – і, отже, нікотину – як в сигаретах, і його дим все одно містить окис вуглецю, важкі метали смоли та інші канцерогенні хімічні речовини, які не фільтрує вода в кальяні.

А деякі колишні працівники кальян-барів зізнавались, що не мили після інших клієнтів кальяни і трубки тижнями, і лише іноді міняли воду. А дезинфекція потрібна після кожного використання! Тож в подарунок після такого куріння ви можете отримати різні бактерії, які є збудниками хвороб.

Згідно з дослідженням Британського медичного журналу, зараз близько 10 відсотків підлітків використовують кальян, що становить близько половини всіх курців. Ароматизовані тютюнові вироби часто є найпершими, що використовуються молоддю. Однією з головних проблем є той факт, що кальянний тютюн приправлений фруктовими, солодкими та алкогольними ароматами, що робить кальян найпопулярнішим ароматизованим тютюновим продуктом серед молодої аудиторії. Як підлітки, так і дорослі можуть мимоволі бути вразливими до якраз цих токсичних хімікатів як курці цигарок.

Більш ймовірно, що курці кальяну дійсно піддаються впливу більшої кількості цих шкідливих речовин. Адже сигарету викурюють в середньому за 20 затяжок протягом декількох хвилин, а куріння кальяну може тривати годинами. І за рахунок того, що в останньому дим вологий, він глибше проникає в дихальні шляхи і осідає там. Також наслідки для серця і серцево-судинної системи можуть бути катастрофічними.

Щоб перевірити цю теорію, дослідники провели експеримент: було відібрано 48 здорових молодих людей, і порівнювали їхню статистику -до куріння і після того, як вони витратили 30 хвилин на куріння кальяну. І зміни на серці були відразу помітними. Нормальний пульс у стані спокою складає від 60 до 100 ударів у хвилину. Після “кальянного сеансу” частота серцевих скорочень учасників зросла в середньому на 16 ударів у хвилину, зробивши їх на чверть швидше. Не дивно й те, що рівень нікотину й оксиду вуглецю теж злетіли, як і їх кров’яний тиск. Це був перший випадок, коли вчені спостерігали прямий вплив диму кальяну на артерії. Затвердіння артерій є одним із безпосередніх ознак шкоди до чого може призвести куріння, і який може мати вплив на серце. Це відбувається із-за скупчення бляшок в артеріях, що в свою чергу поступово обмежує приплив крові до серця і змушує серце працювати виснажливіше. Було виявлено і те, що куріння посилює накопичення поганого холестерину. Через 30 хвилин куріння кальяну, в учасників вже були помітні зміни в артеріях.

“Наші результати кидають виклик концепції про те, що куріння кальяну з різними фруктовими ароматизаторами є більш здоровою альтернативою тютюну. Та ми вже довели, що це не так” – говорить провідна авторка даного дослідження Мері Реск-Ханна(Mary Rezk-Hanna).

Отож не зловживайте подібним і оберіть собі корисніший вид відпочинку та розслаблення!

Аліна Хоніч