В Україні 177 театрів й лише 11 з них мають статус «Національного». Миколаївський академічний український театр драми та музичної комедії готується отримати статус національного театру.
Як ми бачимо, більш за все театрів у Київській області — 34. У Вінницькій, Волинській, Кіровоградській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Херсонській, Черкаській та Чернігівській області по 2 театри. Нагадаємо, що у Миколаєві 3 театри.
Які театри мають статус «Національного»?
«Первістком» став Національний академічний театр опери та балету України імені Т. Г. Шевченка у 1992 році. Другими стали Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка та Національний академічний театр російської драми ім. Лесі Українки у 1994 році. Третім отримав звання Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької у 2002 році. Через 3 роки, став Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької. У 2007 році Одеський національний академічний театр опери та балету. Щасливцями у 2009 році одразу стали два театри Донецький національний академічний український музично-драматичний театр та Київський національний академічний театр оперети. Харківський національний академічний театр опери та балету імені М. В. Лисенка отримав звання національного у 2010 році. У минулому році статус отримав Дніпровський академічний український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка. 7 травня 2019 року статус «Національний» отримав Київський національний Молодий театр.
Які вимоги для отримання звання?
У Законі України «Про театри та театральну справу» Розділ 2 Стаття 7 сказано «Провідному театру, що має загальнодержавне і міжнародне визнання, колектив якого має статус академічного, може бути надано статус національного». У наказі «Про Положення про національний заклад (установу) України є декілька пунктів щодо критерії надання статусу Національного для театрів України, а саме:
- Загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності закладу.
- Розроблення і практична реалізація ним найважливіших державних програм у гуманітарній сфері.
- Наявність у закладі визнаних на загальнодержавному або світовому рівні фахівців та їх авторських шкіл чи фахівців з високим рівнем професійної кваліфікації та великим досвідом практичної роботи, що забезпечують вагомі результати в діяльності закладу, а також наявність сучасної матеріально-технічної бази.
- Перспектива подальшого його розвитку.
- Будівлі та приміщення, у яких заклади здійснюють свою діяльність, а також прибудинкова територія повинні бути доступними для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до будівельних норм, державних стандартів і правил, що документально підтверджується фахівцем з питань технічного обстеження будівель та споруд, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. Заклад (установа) повинен мати затверджений порядок супроводу (надання допомоги) осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Історична довідка
Миколаївський академічний український театр драми та музичної комедії був заснований 1 листопада 1927 року як театр юного глядача (ТЮГ). 2001 року театр отримав звання академічного. Сьогодні репертуарна палітра театру налічує 60 вистав. Головним аспектом роботи театру є популяризація національної історії та культури.
Щосезону в театрі відбувається 10 — 12 прем’єр. Одним з основних показників роботи театру є відвідуваність вистав. Всі квитки на вистави Миколаївського академічного українського театру розкуповуються заздалегідь — за 3 місяці.
Театр постійний учасник Міжнародних та Всеукраїнських театральних фестивалів: Міжнародний конкурс оперних співаків, м. Верона, Італія; «Мельпомена Таврії», м. Херсон; «Козацькому роду нема переводу», «Данапріс», м. Запоріжжя; «Одесса- Інтертеатр», «До 100–річчя В. Василька», м. Одеса; «Прем’єри сезону», «ГРА», «Art Ukraine» м. Київ; «В гостях у Гоголя», м. Полтава; Боспорські агони», м. Керч; «Вересневі самоцвіти», м. Кропивницький», «Україна сміється», м. Миколаїв.
Гордістю театру сьогодні є дитячий театр – супутник “Академія пані Куліси”. 2017 року йому виповнилося 25 років. Обдаровані випускники студії поповнюють акторський склад театру. Декілька з них сьогодні працюють в театрах Миколаєва, Києва, обіймаючи посади акторів та режисерів.
Протягом 20 років в Миколаївському академічному українському театрі драми та музичної комедії діє творча лабораторія, в якій у різний час працювали: заслужений діяч мистецтв України В. Бегма, заслужений діяч мистецтв України К. Пивоваров, заслужений діяч мистецтв України В. Чхаїдзе, народний артист України І. Славінський, М. Яремків. Свій творчий шлях у театрі починали режисери А. Білоус, М. Голенко, С. Павлюк.
Передісторія узгодження Кабміну присвоєння статусу «Національного» Миколаївському академічному українському театру драми та музичної комедії
У 2018 році екс-голова облдержадміністрації Олексій Савченко на своїй juegos de casino online en venezuela en ФБ звернувся до міністра культури України Євгена Нищука з проханням присвоїти Миколаївському академічному театру драми і музичної комедії статус «Національного».
11 січня 2019 року Кабмін узгодив присвоєння статусу «Національного» Миколаївському академічному українському театру драми та музичної комедії.
У зв’язку з обранням нового Президента, поки що невідомо коли буде підписаний наказ про надання звання «Національного».
Маємо надію на те, що незабаром театр отримає звання, яке заслуговує.
Лариса Амбарцумян