Чи знаєш, що означає орнамент, вишитий на твоїй сорочці?

Уяви собі, що в 60-ті вишиванки пов’язували з культурою хіпі. Тоді вишита блуза була символом свободи від канонів, від диктату моди. А тепер такі сорочки стають частиною модних закордонних показів, і з року в рік коштують усе дорожче. Та от більшість людей навіть не підозрює, що візерунки, які прикрашають сорочки, слугують оберегом для власника вишиванки. Кожен символ має власне прадавнє глибоке значення. Тож варто хоча б приблизно мати уяву про те, що ти вдягаєш.

Чоловікам краще носити вишиванки з геометричними візерунками, жінкам – з рослинними, а дітям – із символом восьмикінцевої зірки.

Знавці традиційних орнаментів стверджують, що, наприклад, решітчаста оздоба символізує родючість та плодючість, ромб – буття, багатство, дуб – тривале життя, калина – вроду.

Стовпи та смужки символізують опори, що тримають на собі весь світ.

Восьмикінцева зірка («ружа», по-закарпатському) – символ чоловічого і жіночого начал, що возз’єдналися. У людей, які надають перевагу цьому символу, сильно розвинена інтуїція.

«Колодязь» – подвійні смуги, що схрестилися по діагоналі – мають значення зв’язку між світами: як і реальний колодязь, з якого через воду брали енергію та знання предків.

Перехресні «баранячі роги», які іноді зустрічаються у вигляді #козаки_руки_в_боки – символ родючості, а «вуж», який нагадує половину знаку безкінечності – дітородної функції і тяжких вод, які рясним дощем омивають сушу.

Символи води та сонця з давніх-давен уособлюють найвагоміше – життєдайну силу, яка є необхідною для існування та процвітання. Перший зображували у формі букви S, схожої на згорнутого вужа, другий – у формі квітки. Земля, Сонце та Вода – трійка, без якої неможливе існування.

Неоднозначний зміст має вишивка «маки». Ця квітка захищає від зла та сприяє здійсненню бажань. Вона ж – символ пам’яті, сирітства та вдівства.

Ромашка – знак кохання та молодості, а соняшники – символ сонця, яке наділяє носія теплом, добром та успіхом.

Лілія є символом чистоти, а її бутон створює композицію безперервності життя. Троянда знаменує кохання та милосердя. Візерунки троянд символізують нескінченний рух і вічне відродження.

Яблуня – символ усього хорошого, тому що дає смачні та корисні плоди, виноград – життєва нива, на якій росте дерево роду. Це символ радості.

До речі, звідки ти? Перевіримо, чи сходяться твердження знавців із твоїми «регіональними» вподобаннями.

Рушникам та сорочкам Полтавської області притаманна вишивка гладдю, лише білою ниткою, яка символізує чистоту, непорочність, святість. Тільки в особливих випадках майстрині мали можливість користуватися сірими або червоними нитками. Вишиті орнаменти на манишках сорочки обводять чорними, рідше забарвленими смугами.

Вишивка Полісся вирізняється деякою строгістю, але водночас простотою. Геометричні фігури, повторюючись кілька разів, створюють один нерозривний візерунок. Найчастіше користуються червоними нитками, що означають радість, пристрасть, кохання і життєлюбність.

Доволі прості, але водночас надзвичайні орнаменти характеризують Волинську вишивку. Виконується вона на білому або сірому лляному полотні червоними нитками. Геометричними візерунками, як найбільш популярними, характеризується саме ця місцевість, проте в північній частині переважають рослинні візерунки – ягоди, квіти, листя.

Південна Україна багата на рослинний орнамент. Також цей регіон відрізняється майстерністю вишивки «хрестиком». На цій території найрізноманітніша кольорова палітра.

Вишиванка Харківської області відома використанням техніки «хрестиком», яка супроводжується використанням грубої червоної нитки, через що візерунки й виглядають рельєфними. Кравчині Харкова запозичили орнаменти та візерунки з різних областей України, тому саме в цьому регіоні не можна визначити один найпопулярніший вид техніку або орнамент.

Незвичайну техніку вишивки має Чернігівщина. Унікальність полягає в тому, що стібки виконуються дуже тонкими нитками. Якщо дивитися здалеку, то створюється враження, що сорочки вишиті бісером. Щодо візерунків та колірної гамми, то це багатоманітні геометричні та рослинні орнаменти, у яких поєднано білі, червоні і чорні нитки.

На Київщині переважає змішування в одній роботі різних візерунків (рослинних і геометричних). Найчастіше зображують виноградну лозу, шишки, ромби та квадрати. Майстрині вишивають яскраво-червоними та білими нитками. Для того, щоб акцентувати увагу на окремих елементах орнаменту, вони немовбито обводять їх чорною ниткою.

Подільські вишиванки дуже яскраві та надзвичайно барвисті. Найчастіше орнамент виконаний переважно в одному тоні, проте дрібні деталі вишивають різнокольоровими нитками.

Тернопільські візерунки характеризуються опуклістю, оскільки вишиті щільними стібками. Рукава сорочок повністю прикрашені орнаментом. Найчастіше така робота виконується за допомогою використання тільки однієї нитки – червоної або чорної.

Сакраментальна вишивка Вінниці поєднує в собі мало не всі техніки та орнаменти, що існують. Однак у виробі все одно переважає один колір.

Карпатська вишивка також здавна багата на неймовірну різноманітність орнаментів. Це відтворені тварини, квіти, дерева, різні геометричні фігури в поєднанні один з одним. Виняткові особливості вишивки можна побачити мало не в кожному селі. Саме карпатські сорочки виправдано вважаються найбільш яскравими.

Особливість закарпатських вишиванок – розповсюдженість зигзага як орнаменту та перевага червоного та чорного кольорів.

Візерунки сорочок  міста Львів виглядають легкими та повітряними, оскільки майстрині залишають вільний білий простір між елементами вишивки. Для цього регіону також притаманне поєднання в одному виробі різного роду візерунків та орнаментів.

Буковинська вишивка багата на матеріали для вишивання. Адже тут використовують незвичайні срібну та золоту нитки, шовк, вовну, бісер. Розповсюджені багатоманітні техніки та візерунки.

Гуцульські сорочки – саме ті, на яких можна знайти багатоманітність побудови, орнаментів і кольорів вишивки. Поширеними візерунками є рослинний і геометричний. Переважає червоний колір, який удало поєднують із зеленим (символ весни та молодості) і жовтим (символ нічних світочів – місяця та зірок, але водночас значиться кольором розставання. Існує народна традиція, що українці не підносять коханим жовтих квітів, адже такий букет може стати «фінальним»).

Зараз елементи української вишивки є популярними в колекціях визнаних світом модельєрів і модних будинків – Жан-Поль Готьє, Джон Гальяно, Gucci, Valentino, Dolce&Gabbana.

          Тепер ти знаєш, що несе в собі орнамент твоєї вишиванки, на що він здатен.

А чи збіглися відомі статистичні дані з уподобаннями твоєї місцевості?

Анастасія Слободянюк