Більшість студентів Чорноморського національного університету імені Петра Могили вважають, що історія нашого навчального закладу надзвичайно нудна і почалася ще в доісторичний час, коли динозаври панували світом. Навряд чи мені вдасться переконати могилянських скептиків, та я спробую  розповісти про свою Альма-матер якомога доступніше.

Уявіть собі прогулянковий трамвай. За квитки сплачуємо відгуками, не соромтесь, сьогодні на вас чекає екскурсія Могилянськими схилами, у програмі надзвичайно захопливе історичне минуле, згадки про духовність та розвиток сучасного ЧНУ, спогади засновників і, звісно, ілюстрації. Ми спробуємо поринути в історію повністю, влаштовуйтесь якомога зручніше, вам сподобається.

Відчуваєте запах романтизму, духовності, революції? Ми проїжджаємо 19 століття. У 1898 році на місці головного червоного корпусу університету була розташована Свято-Миколаївська церква 58-го піхотного Празького полку, яка отримала назву на честь покровителя Миколаєва – святого Миколая Мірлікійського. На старих планах міста вона називалась Армійською. Та у 1935 році церкву було закрито і, незважаючи на міцний металевий паркан та вмуровані кам’яні стовпи, зруйновано.

У кінці 19 століття Міська дума відкрила в Миколаєві ряд спеціалізованих училищ, одним з них було Ломоносівське, приміщення якого збереглося й до сьогодення. У часи Другої Світової війни училище евакуювали до Астрахані, а після повернення, воно мало нову назву – Професійне технічне училище №19, матеріальна база якого увійшла до складу сучасного університету. ПТУ проіснувало до початку 21 століття, тобто воно діяло паралельно з ЧНУ, оскільки наш університет, будучи філією Київської академії, орендував лише деякі приміщення. «Символічно, що один навчальний заклад через сторіччя передає свої традиції новому, вже вищому навчальному закладові»,– вказано у ювілейному виданні до 20-ї річниці ЧНУ імені Петра Могили.

Хтось запитує чому університет названий ім’ям Петра Могили?

На початку 17 століття Петра Могилу було обрано митрополитом Київським та Галицьким, він був дуже освіченою та розумною людиною, усі свої сили віддав церкві. Згодом у Києво-Печерському монастирі відкрив лаврську школу, яка через деякий час дістала назву Києво-Могилянська колегія. А так як Чорноморський національний університет одразу був філією Києво-Могилянської академії, він продовжує її традиції і носить ім’я її покровителя.

Історія це, звичайно, цікаво, але ж як з’явився той сучасний університет, який зараз вважається кращим у Миколаєві? Їдемо далі.

Ідея заснування нового університету у Миколаєві з’явилася у тодішнього викладача Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, Леоніда Павловича Клименка. Він вважав, що технічної та педагогічної освіти в регіоні достатньо, а гуманітарних ВНЗ немає. І тоді наш ректор вирішив заснувати новий університет, зовсім не схожий на інші.

Це тільки перша частина цієї надзвичайної історії. Зовсім скоро ми з вами зустрінемось знову і ви дізнаєтесь ще багато цікавого про відкриття першого гуманітарного миколаївського університету, його перші здобутки, могилянські катакомби та безліч іншої не менш пізнавальної інформації. Тож, далі буде.

Дар’я Хрипко