Вокзал – це обличчя міста. Тому, розповідаючи про туристичні умови, неможливо не згадати про це місце. Перше, що бачать туристи, прибуваючи до Миколаєва, – це саме залізничний вокзал. Пропоную ж поглибитись у цю тему.

Раніше функцію пасажирського вокзалу виконував теперішній вокзал станції «Миколаїв-Вантажний» (або як його називають місцеві «Старий залізничний вокзал»). Старовинна будівля, збудована в класичному стилі, сьогодні є однією з пам’яток міста. Знаходиться вона в самому кінці вулиці Пушкінської. Вперше потяг відправився звідси у 1873 році. Окрім пасажирських перевезень, залізничний зв’язок мав слугувати для  перевезення хліба, кам’яного вугілля, руд тощо.

У 1907 році Харківсько-Миколаївська залізниця об’єдналась разом із Курсько-Харківсько-Севастопольською і отримала назву Південна залізниця. Прогресивний розвиток станції відбувався у період з 1908 року і до воєнних часів, протягом яких вона зазнала чималих руйнацій.

фото будівлі «старого» залізничного вокзалу (нині Миколаїв-Вантажний)

На початку 50-х років неподалік від старого приміщення вокзалу збудували нове. А трохи пізніше навпроти збудували житловий будинок, якому було приділено чимало уваги, щоб зробити його якомога ліпшим. Адже він був першим, що впадало у очі приїжджих до міста гостей, і формував перше враження про Миколаїв. Колись саме ця будівля була еталоном і прикладом житлової архітектури міста. Взагалі біографія вокзалу дуже насичена, тож не будемо переказувати багато фактів з Вікіпедії та перейдемо до головного.

У першій половині 80-х з’явився другий пасажирський вокзал, будівля якого була збудована в характерному для радянщини стилі. І спочатку місцева влада поділила пасажирські рейси: на старий прибували і відправлялись потяги із кінцевою або початковою точкою в Миколаєві, а на новий всі інші. А сьогодні від старого вокзалу майже нічого не залишилось,окрім будівлі, яка також знаходить в не найкращому вигляді. Основними користувачами вантажної станції сьогодні є миколаївський річний і морський порти та аграрна компанія «НіБуЛон». А серед пасажирських тут інколи можна зустріти приміські рейси.

Площа перед входом на старий вокзал перетворилась на ринок, будівля руйнується. Новий вокзал помирає на очах містян. А що залишилось пасажирам, і які пейзажі тепер спостерігають вони приїжджаючи до міста? Питання риторичне.

будівля сучасного пасажирського вокзалу (Миколаїв-Пасажирський)

Про який туризм можна казати, коли головне місце для приїжджих перебуває в такому… хммм… поганому стані? Чесно кажучи, вокзал – це перше, про що має подумати влада перш, ніж реконструювати площі, будувати велодоріжки тощо (відсилка до обіцянок). Він має притягувати туристів, а не навпаки, як у випадку Миколаєва. Тож сподіваємось на краще та віримо у світле майбутнє.

Юлія Зоря