Миколаїв здавна відомий катакомбами, існує безліч різних версій щодо їх походження.

Коли будували місто, каменярі, в межах Миколаївського півострова, добували камінь та вапно і по місту робили глибокі колодязі, близько 20-30 метрів від землі. Інша версія полягає в тому, що всі багатокілометрові тунелі, які йдуть під містом, походять від недобудованого водопроводу ще з далекого XIX століття. Але водопровід становить лише невелику частину від всієї системи тунелів, зображених на карті інженера Олександра Алексєєва, який у 1956 році разом з військовим флотом організував власну експедицію. Але Миколаїв  заснований у 1789 році, а водопровід будували на початку XIX століття, і за такий період часу багато катакомб вже було зруйновано, що зробило неможливим продовження експедиції.

Як стверджують історики жодного відкритого підземелля на сьогодні в Миколаєві немає, всі входи давно замуровані, засипані або ж залиті водою. І це дійсно так. Та при розбудові Чорноморського національного університету, працівниками закладу було виявлено вхід у катакомби.

 

– Це було десь на початку 2000-х, після дощу у внутрішньому дворику університету, біля клумби на галявині почала просідати земля. Спочатку ми не надали цьому великого значення, але згодом на тому місці техперсонал знайшов камінець круглої форми, схожий на невеликий м’ячик. Ректор університету, Леонід Павлович Клименко, висунув версію, що це античний маятник, а просівша земля на галявині – вхід у катакомби. Щодо останнього я згодна, але камінь мені більше нагадує жорно. Я думаю, ним в давнину мололи зерно і з часом він зтерся до такої форми, – повідомила працівник музею ЧНУ ім.Петра Могили Дар’я Форостенко.

Дійсно, якщо приблизити карту підземних споруд, яка подана вище, то можна чітко побачити, що між парком ім. Петровського та Флотськими казармами (позначено пунктиром), інженер Алексєєв припускав наявність катакомб.

Після таких новин яму засипали, обгородили і з того часу ніхто в Миколаєві не брався за місцеві підземелля.

Працівники Миколаївського краєзнавчого музею пояснюють це тим, що в місті немає археологів, які займаються таким напрямом. А деякі дослідникии впевнені, що ніяких катакомб в місті М не існує і спираються на версію недобудованого водопроводу.

Дар’я Хрипко