На свята трапляється справжній екологічний вибух з обгорток, хлопавок, конфетті, повітряних кульок, вогників, серветок, одноразового посуду тощо-тощо. Не станемо надто заглиблюватися у цю тему, а спробуємо висвітлити один з її аспектів – пакування подарунків. По-перше, варто сказати, що дарувати потрібно лише потрібне, те що стане корисним і буде дійсно використовуватись. Останнім часом стало дуже популярним створювати списки побажань (wish list), де кожен пише те, що б хотів отримати на свято. По-друге, коли з подарунком вже визначено, постає запитання, як його презентувати.

Деніель Говард – американський професор з маркетингу у 1992 році з’ясував, що подарункова упаковка підвищує радість через поєднання почуттів очікування і приємних спогадів, пов’язаних з розгортанням. Однак сам по собі обгортковий папір, задуманий як одноразова річ, що після використання забиває сміттєві баки, множачи і без того значну кількість не переробленого сміття на планеті. Виходить, ми витрачаємо ресурси на виробництво і засмічуємо навколишнє середовище тільки заради пари годин її функціонування. Отож які існують альтернативи?

  1. Найекологічніший варіант подарункового пакування – його відсутність.

Без обгортки можна подарувати затишний шарф, кімнатну рослину, книгу. Звичайно, прикро, що доведеться відмовитися від традиційної інтриги під час вручення, але її легко відтворити по-іншому. Наприклад, попросити людину відвернутися, закрити очі й вгадати на дотик річ або зіграти в гаряче-холодно, сховавши подарунок в цікавому місці.

  1. Використати старий папір або газети, журнали

Якщо ви прихильник традиційної упаковки, намагайтесь використовувати ті матеріали, які вже є вдома. Крафтовий папір і натуральна нитка – це вже вдала комбінація, але можна додати ще трохи деталей на ваш розсуд: малюнки на папері (бантики, лінії, візерунки, побажання), природні елементи (квіти, соснові гілочки, шишки), натуральні конфетті (ялинові голки, мандаринові шкірки, подрібненні через діркопробивач листя або папір). У нагоді також стануть старі газети, папір з блокнотів, обрізки тканин, мапи й навіть упаковка, яку вам самим колись подарували. Для цього правда потрібно завести звичку дуже обережно відкривати всі подарунки, щоб обгортку можна було повторно використати.

  1. Reusable, або те що знадобиться в побуті

Інший спосіб подовжити життя упаковці – покласти подарунок в річ, що ще стане в нагоді. Можна, наприклад:

  1. Обгортка – це і є подарунок

Якщо ви спочатку планували подарувати щось з текстилю, то можна зробити основний подарунок упаковкою, а в середину покласти листівку й пару мандаринів. Фуросікі дуже зручний в застосуванні: тканина приймає форму предмета, який ви завертаєте, а ручки дозволяють легко перенести вантаж. Крім того, подарунок, загорнутий не в жорсткий папір, а в м’яку багатошарову тканину, набуває особливого антуражу.

  1. Нова обгортка

Якщо немає можливості використати перераховані вище позиції, намагайтеся робити вибір на користь паперу, зробленого з макулатури. І, звичайно ж, не забувайте відправити на переробку обрізки або збережіть їх до наступного разу, щоб завернути щось маленьке. Уникайте металізований папір або папір з глітером: в них як правило міститься пластик або інші комбіновані матеріали, які в подальшому майже неможливо переробити.

  1. І найголовніше

Відмовтеся від стрічок і бантиків. Якщо хочеться прикрасити подарунок, краще скористатися сухоцвітом, обрізками мотузки, шнурків і джуту, вузькими смужками тканини – так ви уникнете використання пластика, який зустрічається в цих видах прикрасах.

Не кладіть у ваш подарунок метафан або конфетті. Вони не переробляються та дуже швидко розповсюджуються у просторі. Альтернативи запропоновані у пункті №2. Не використовуйте звичайний скоч, краще без нього зовсім, або альтернатива – паперовий скоч і клей ПВА.

Напишіть на внутрішній частині паперу побажання повторно використати її в наступний раз так, щоб така ідея поширилася й надалі.

Анна Маковійчук