Однією з головних архітектурних пам’яток Миколаєва є Миколаївський музей суднобудування та флоту. Йому немає аналогів в Україні. Більше того, музей внесено до обов’язкового маршруту екскурсійного туру військово-історичного туру Швеції. Окрім того, музей внесено до книги «100 великих музеїв світу».

Старовинну будівлю, в якій зараз знаходиться музей, збудовано в 1794 році під керівництвом архітектора П. Нейолова. Вона слугувала помешканням та канцелярією для офіцерів Чорноморського флоту. Окрім цього, до 1978 року  тут був дитячий будинок, училище та школа-інтернат. Офіційно музей було відкрито 30 липня 1978 року.

Загалом музей налічує 10 залів, у кожному з яких розкривається певний період історії розвитку суднобудування від античних часів до сьогодення. У кожному залі знаходяться експонати певного відрізку часу, через це вони називаються по-різному.

Музей нараховує більше восьми тисяч експонатів. Серед них представлено близько 100 моделей кораблів.

Значна частина експонатів присвячена суднобудуванню після заснування заводу «Наваль», який було відкрито у 1897 році. На початку свого існування він був гігантом в кораблебудування. А в 1919 році він став частиною об’єднання «Тремсуд», до якого також увійшли «Темвод» та «Ремсуд».

Важливою частиною музею вважається діорама «Будівництво кораблів на Миколаївському адміралтействі в першій чверті ХІХ століття». Її автор – Віктор Семерньов, що є лауреатом Шевченківської премії художників.

Щороку музей приймає близько 50 тисяч відвідувачів, серед яких багато іноземних туристів. У музеї проводяться екскурсії, виставки, конкурси, адже в ньому збережена вся велика історія Чорноморського флоту.

Анна Чулкова