Євреї – це нація, коріння якої сягають в стародавні Іудейське та Ізраїльське царства. Це народ, який понад дві тисячі років існував без своєї держави, а сьогодні «розкиданий» по багатьом країнам світу.

Так, згідно з офіційними даними, 43% євреїв проживають в Ізраїлі, 39%  в США, а решта – у найрізноманітніших куточках планети. Багато з них живуть зовсім поруч з нами. Більшість євреїв пишаються тим, хто вони є, і не приховують свого походження.

Принцеси Іудеї так називають єврейських дівчаток. Як до принцес, до них ставляться їхні батьки і так само ж вони відчувають себе в суспільстві.

Так історично склалося, що з дитинства дівчаток виховувала мама. Вона навчала їх домашньої роботи і жіночих ремесел. У той же час, батько відповідав за навчання дітей Торі і за їх поведінку.

Важливим було виховання в дівчаток правил скромності і строгості. Вони дотримуються цніют («скромність») вже з трьох років: спідниця нижче колін, закриті лікті та ключиці. Акуратність, поважність і дбайливість у всьому повинна бути не тільки в зовнішніх проявах, але і у внутрішніх якостях. Якщо дівчинку з дитинства безмежно люблять батьки і дбайливо ставляться до неї, вона також заборонятиме іншим не поважати себе.

Однією з представниць єврейського народу є наша героїня Катерина, яка живе в Миколаєві та виховує двох прекрасних дочок. Усі вікові традиції та цінності єврейського народу їй прищепила прабабуся, а та, у свою чергу, намагається передати їх дітям.

Ні для кого не є секретом, що єврейський народ має багато веселих свят, починаючи з Рош-Ашана (Нового року) і закінчуючи святом дарування Тори – Шавуот. Вони відзначаються за єврейським календарем, в якому рік починається у вересні-жовтні, а місяці приблизно відповідають місячному циклу. У зв’язку з цим святкові дні зміщуються в певних межах рік від року. Оскільки дати в єврейському календарі змінюються із заходом сонця, то всі свята, включаючи нерелігійні, наступають увечері напередодні основного святкового дня і закінчуються через добу теж ввечері.

Серед них є і сумні дні пам’яті, наприклад, Пост Естер день жалоби і посту, який починається зі світанком і закінчується з настанням темряви. Або найтрагічніший день в єврейській історії – 9 Ава в пам’ять про руйнування Першого і Другого Храмів та інших лих.

Під час посту євреям не можна ні їсти, ні пити. Після днів скорботи і жалоби зазвичай йдуть «радісні» свята. Так, після Посту Естер настає найвеселіше єврейське свято Пурім, а після Йом-Кіпур (Судного дня), Дня покаяння, посту і відпущення гріхів, приходить Суккот, який супроводжується веселими трапезами та музикою.

Старша донька Катерини ходить у нетиповий для звичайних миколаївців дитячий садок. Єврейський дитячий садок – що це таке та чим він відрізняється від українського? Крім навчальних предметів дітей, там вивчають єврейську культуру, традиції, заповіді. Дівчата ходять на заняття тільки у спідницях нижче коліна, плечі дівчинки повинні бути закритими.

Вся річ у тому, що під час виховання дівчаток особливу увагу приділяють скромності та цнотливості. Тому навіть розділяють дітей гендерно – хлопці та дівчата окремо. Також, бажано, щоб дівчина вийшла заміж за єврея.

Тема єврейської сім’ї та кохання теж дуже цікава та особлива. За Торою, любов між двома людьми зароджується не відразу, а після хупи (весілля), у міру того, як молодята вчаться розуміти і приймати один одного. На івриті слова «аава» – означає любов, а однокореневе йому «ава» – давати. Любов – це значить віддавати себе іншій людині. Це водночас велике щастя і велика щоденна праця.

Що ж все ж таки підштовхує сім’ї, які живуть в іншій країні дотримуватись традицій своєї етнічної батьківщини? Тут відповідь може бути неоднозначною.

Не зважаючи на тяжку історію єврейського народу, можна навіть згадати Голокост під час Другої світової війни, багато людей дуже пишаються своїм єврейським корінням. Вражає те, як вони зберігали свою особливу національну ідентичність, будучи розсіяними по чотирьох сторонах світу. Ці досягнення були можливі завдяки дотриманню Торі конституції єврейського народу. Вона включає в себе як набір особистих прав і обов’язків, так і закони, що регулюють спосіб життя, ведення бізнесу, лікарську етику, стосунки батьків і дітей, подружнє життя і т.д. Таким чином, дотримання законів було засобом збереження життя єврейського народу і забезпечення йому процвітання в будь-якому місці в будь-який час.

Зберігати традиції в пам’ять предків, історії народу дуже важливо, адже без минулого немає майбутнього.

Анастасія Разводова