Спалювання листя, комишу, очерету, сухої трави та сухостою могло б стати національною традицією України. Ми переконані, що робимо наші дії здатні принести багато користі, попіл від старих рослин удобрює землю, звільняє місце для нових та підвищує родючість ґрунту. Але що ж відбувається насправді?

Отруєння повітря

Внаслідок горіння однієї тонни рослин, в атмосферу буде викинено майже дев’ять кілограм диму. Він у свою чергу складається з мікрочастинок пилу, окису азоту, чадного газу, важких металів та низки інших небезпечних сполук. Вуглець та діоксини, що також виділяються з димом і вільно подорожують у просторі, є найбільш небезпечними для людей.

Спустошення ґрунтів

Природою було придумано усі процеси та етапи життєдіяльності рослин. За її правилами листя або трава перегнивали в землі, утворювали гумус та давали живлення своїм наступникам. Логічно, що спалення не дає такої можливості новим рослинам, адже знищує всю мікрофлору. Від пожеж збіднюється ґрунт, знищується банк насіння в рослин, що призводить до зниження потенціалу їх вегетативного й насіннєвого розмноження. Також зменшується врожайність та більша вірогідність, що підпалену територію захоплять бур’яни.

Вбивство тварин

Суха минулорічна трава стає безцінним продуктом харчування для всіх організмів, також вона дає притулок багатьом тваринам. Від благої дії, спалення сухоцвіту, можуть постраждати птахи, зайці, їжаки, плазуни, земноводні, велика кількість комах, черв’яків та інших тварин. Виявляється те, що нам здається непотрібним, є життєво важливим іншим істотам планети.

Шкодимо самі собі

Коли люди вдихають дим, що утворився при спаленні комишу, трави або іншої рослинності, разом з ним вони отримують дозу важких канцерогенних сполук. Це може спровокувати загострення таких хронічних хвороб, як астма, бронхіт, тонзиліт, та виникнення нових, в тому числі й онко. Небезпечним дим може також стати для водіїв. Через погану видимість є вірогідність виникнення аварій.

Кримінальна відповідальність

Для остаточного переконання зазначимо – спалювання сухої трави заборонено законодавством України, а саме ст. 50 Конституції України, ст. 9, 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За порушення законодавства передбачається накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо ви стали свідком того, як хтось спалює рослини, повідомте про це в поліцію.

Наглядне відео, як Миколаїв огортає шар диму від пожежі в Ракетному Урочищі:

Також рекомендуємо переглянути відео Ukrainer про небезпеку підпалів:

https://www.facebook.com/ukrainer.net/videos/633194623744994/?v=633194623744994

Анна Маковійчук