Ім’я найпершого філософа знайоме багатьом з вас, якщо ви, звичайно, не спали на уроках математики. Теорема знаменитого Фалеса з міста Мілета, можливо, спливе у вас в пам’яті, але чому саме він вважається основоположником філософії? В ті часи головними питаннями були: що є єдине і багато, що таке першоджерело всього і які елементи «плавають» в тому самому єдиному? Як говорили греки: єдине потрібно побачити! Фалес першим запропонував концепцію першоджерела, того, від чого пішло все. Нехай, на наш сучасний погляд, трохи незграбно, але мислитель висловив ідею про воду, що саме звичайна H₂O була відправною точкою нашого світу, від неї все пішло.

Його учень Анаксимен вважав початком всього повітря, а, наприклад, Геракліт вбачав в основі сущого вогонь. Анаксимандр ступив ще далі і представив у вигляді єдиного апейрон – якусь матеріальну субстанцію, яку неможна ні помацати, ні побачити, але вона є!

Наступний мозковий штурм фортеці, під назвою «проблема єдиного» зробив не менш знаменитий математик Піфагор. У його ж моделі світу залишалися природні елементи, на кшталт води, повітря і вогню, але і їх він вважав похідними від чогось більшого, від цифр! Звичайно, що ще бачити математику в основі світу, як не цифри. Зараз би це назвали професійною деформацією, але тоді Піфагор завзято відстоював свою позицію. Початок всього – одиниця, двійка, трійка, четвірка; їм відповідають точки, відрізок (два кінця), площину (три вершини трикутника), об’єм (чотири вершини піраміди). З об’ємних фігур створюються відчутні тіла, які мають чотири основи – вогонь, воду, землю і повітря, а вже їх і сприймаємо ми з вами. В якійсь мірі ця концепція пояснює будову світу, але чи повністю?

Струнка, як мінімум красива естетично теорія! Складно повірити, що відомий математик і мислитель Піфагор свого часу влаштовував лекції в домашньому саду для птахів. Він вірив у своєрідну реінкарнацію і вважав, що тим самим просвіщає майбутніх людей.

Наступні два філософа підійшли до питання оригінальніше. Парменід і Зенон – Елейська школа, вийшли проти більшості усталених правил тих часів і простими логічними загадками завдали багато клопоту. Їх уявлення про світ – моноліт, тобто те, що стоїть на місці, нерухомо.

Варто сказати, що Парменіда ви можете і самі розпитати щодо його ідей! Думаєте за тисячі років цей мудрий чоловік перетворився на прах? Звісно ні: відповідно до його філософії, що живе в пам’яті – є, чого немає – мертво. І ніякої медицини, браво!

Відносно світу-моноліту… Наприклад, загадка (Апорія) Зенона про «політ стріли», яка звучить так:

– «Летюча стріла нерухома, так як в кожен момент часу вона займає рівне собі положення, тобто спочиває; оскільки вона спочиває в кожен момент часу, то вона спочиває в усі моменти часу, тобто не існує моментів часу, в якому стріла рухається »

Просто кажучи, ця антична головоломка намагалася підтвердити неподільність простору і находження його в «застиглій формі». Безумовно, випущена стріла летить, а Ахилес наздожене черепаху, що може перевірити кожен з вас. Практика говорить одне, а логіка – інше. Але чому?

Демокріт, який іде наступним у нашому списку людей, які вирішують проблеми істотного, запропонував найбільш близьку і правдиву ідею про першоджерелі – про атоми і порожнечу. Звичайно, до відкриття протонів, нейтронів і інших складових квантового світу ще добрі тисячі років, але цей хитрий грек вже був моторошно близький до істини. Він припускав, що все ділиться на дуже маленькі частинки – атоми, між якими лежить порожнеча. Тим самим він і спростував Зенона, і висунув нову концепцію світобудови.

На сьогоднішній день ми маємо право і цю, здавалося, найстрункішу концепцію, відкинути і забути. Адже якщо в перекладі атом – неподільний, то ще шкільний курс фізики пояснює, що це абсолютно не так. Нині вченими ще більш і більш дрібні частинки розганяються, запускаються в квантовому бугурті один на одного, що утворює ще більшу дрібницю з мікросвіту.

Чесно кажучи, жоден з мислителів так і не зміг пояснити природу почуттів: кохання, ненависті, потягу – в загальному, вони, скоріше, описали світ, явища природи, але не чуттєву сторону, за що і були згодом названі натурфілософами.

Цей список уявних концепцій і теорій можна продовжувати і далі, залишивши позаду філософію премодерна, але все ж я раджу частіше звертатися в минуле за відповіддю на сьогоднішні питання. Або хоча б почитувати Парменіда: нехай ще поживе.

Валентин Молдован