Циганський народ здавна славиться своїм вродженим тяжінням до мистецтва. Найповажанішими та найбажанішими професіями у них вважається музикант, співак, танцюрист. Творчість цього народу надихала багатьох відомих поетів та письменників: О.К. Толстого, Я.П. Полонського, О.С. Пушкіна, О.Ю. Кобилянська, Ф.Г. Лорку. Про них знімають фільми, пишуть картини. Їх пісні та танці сповнені безмежною емоційністю, пристрастю, жагою та любов’ю до життя. Вони, проживаючи у різних точках світу, вже багато віків залишаються вірними своїм традиціям та продовжують розвивати власне музичне мистецтво.

      «Музика та танці циган різних країн дуже відрізняються, адже цигани змішують свою культуру з місцевою. Виходить цікавий мікс стилей», ˗ повідомляє Ляля Кудрявая. Жінка вже декілька років є керівником циганського ансамблю «Арго», який знайомить Україну та світ зі своєю творчістю. Назва колективу підкреслює усю суть світобачення цього талановитого народу: «Арго – це древньогрецький корабель, котрий багато років мандрував та знайшов Золоте Руно. Цигани також кочівники. Ми подорожуємо і несемо людям радість, веселощі, атмосферу свята та щастя», – пояснює Ляля. Ансамблю довелося працювати у максимально різних умова та ситуаціях. Вони співали серенади під вікном, зустрічали в аеропорту іноземні делегації, супроводжували чоловіка на викуп нареченої, виступали на теплоході й танцювали на вулиці біля вогнища. Здається, що їм під силу все. Учасники цього творчого гурту ˗ професійні співаки та танцюристи з вищою освітою ˗ можуть вразити запальними танцями з хустками, бубоном, віялами та трюками. Пісні, які можуть виконуватися під скрипку, гітару, акордеону, або взагалі без музичного супроводу, вражають своїм різноманіттям. Це можуть бути популярні циганські пісні («Дорогой длинной», «Две гитары», «Цыганочка с выходом», «Выглянул месяц и снова»), душевні романси (Очи черные», «Ивушки», «Солнышко», «Осенняя роса»), або таборні пісні на мові оригіналу («Нанэ цоха», «Гэнэ Рома», «О да вэс», «Шатрица»). «Арго» має свою родзинку, яка відрізняє його від традиційних циганських колективів: «У нас незвичайний ансамбль, бо ми виступаємо ще й як театр, який створює шоу прямо взаємодіючи з глядачами», ˗ коментує Ляля Кудрявая. Окрім роз’їздів по багатьох містах України, «мандрівний корабель» встиг виступити на масштабних державних заходах закордоном, а саме: на ювілейному (30 років) міжнародному фольклорному фестивалі міста Сен-Гілен королівства Бельгії (2013р.) та міжнародному фестивалі в Марокко (2014р.).

      Безперечно «Арго» ˗ цікавий, неповторний колектив з власним стилем, який циганському народу вдалося пронести та зберегти через багато віків. Це той випадок, коли хочеться не просто прочитати, а й послухати, побачити, правда ж?

Анастасія Сергієва

Залишити відповідь