«20% нашого життєвого успіху залежать від здатності раціонально мислити, за решту 80% відповідає емоційний інтелект». У цьому запевняє автор світового бестселера «Емоційний інтелект», американський психолог Деніел Гоулман. Що ж таке  емоційний інтелект? Чи справді він має таку вагому роль у нашому житті і чи можна його покращити?

    Емоційний інтелект (EQ) – це уміння усвідомлювати, керувати власними емоціями та  розуміти емоційний стан інших. Здатність  поєднувати  у собі розум, логіку та емоції.

    Вперше поняття «соціального інтелекту» використав американський психолог Едвард Торндарк в 1920 році. Він інтерпретував його, як здатність людини розумно діяти у стосунках із особами, що її оточують.  Згодом, у 1983  році його колега Говард Гарденер запропонував теорію розподілу на внутрішній (особистий) та міжособистісний (тих, хто нас оточює) EQ.

  Для чого потрібен ЕІ?

   Психолог Лада Захарова запевняє, що для сучасної людини, в світі, де інформацію знайти можна «в один клік», саме емоційний інтелект стає необхідною властивістю. З його допомогою ми можемо створювати та підтримувати міжособистісні стосунки ( адже проблема самотності одна з головних в сьогоднішньому світі). Розвинений емоційний інтелект дозволяє будувати успішну кар’єру – легко створюєш нові робочі стосунки у проектах, віддалених робочих групах, на витрачаєш зайвий час на роздуми: «Як клієнт поставиться до того чи іншого рішення?». Адже саме емоційний інтелект дозволяє «читати» потреби потенційного клієнта (і свого боса також). Люди, які усвідомлюють і керують власними емоціями, менше піддаються і депресивним, і агресивним станам.

    За даними дослідження Бостонського університету, від стану емоційного інтелекту безпосередньо залежать прибуток особи. Ті, хто можуть керувати власними емоціями, у середньому заробляють на 70% більше, ніж інші. Як ж тоді  основні  складові  ЕІ і як саме його розвивати? (за класичним зразком Гоулмена).

      ЕІ те, над чим варто працювати кожному. Ми щодня посміхаємося чи  лютуємо, заводимо друзів або розриваємо стосунки, з легкістю ставимося до змін чи гніваємося від кожного відхилу від сценарію. Та навіть не задумуємося, що інколи ми підпорядковуємося нашим емоціям більше, ніж розуму. Чи не настав час відшукати гармонію?

Юлія Авраменко

Залишити відповідь