Миколаїв упевнено можна назвати місцем, де зібрано найкращі історичні пам’ятки від початку 18 століття і до наших днів. Велика кількість будівель та пам’ятників, що будувались в часи зародження суднобудування в регіоні та самого міста. Але зараз кораблебудування перебуває в певному застої, а об’єкти, що колись були місцем для культурного та політичного життя просто стали нікому непотрібними.

Будинок офіцерів флоту

Будинок збудовано у 1824 році за проектом архітектора Василя Рулєва. Вона представляє собою комплекс з трьох будівель у стилі класицизму. У Будинку офіцерів флоту відбувались офіційні прийоми, бали та проводили свій вільний час офіцери. Також тут була велика бібліотека, музична школа та клас для навчання юнкерів. Сама будівля є пам’ятником архітектури національного значення.

Але зараз від колишньої величі залишились лише пошарпані стіни та паркан. Будівля знаходиться в аварійному стані. В ній обвалюється дах та стіни. Жителі міста іноді влаштовують суботники, щоб підтримувати місце в чистоті, але цього недостатньо. Будинок потребує термінового ремонту. Його починали відновлювати ще в 2010 році, але далі нової крівлі справа не пішла. З того часу йому увага з боку влади не приділялась.

Миколаївське Адміралтейство

Адміністративна будівля Заводу імені 61 комунара була збудована в 1788 році за наказом Григорія Потьомкіна. Адміралтейство включало в себе корабельні та майстерні склади для будівництва кораблів, спорядження для ремонту. На базі верфі збудували перший в Миколаєві корабель – фрегат «Святий Миколай». Загалом, за час функціонування адміралтейство збудувало велику кількість кораблів різного класу та призначення.

Під час Другої світової війни Адміралтейство було зруйновано. Його відбудували у 1951 році в стилі класицизму. У шпиль будівлі було закладено «капсулу часу», яку відкрили у 2017 році.

Зараз Адміралтейство не виконує своїх колишніх функцій. Воно є історичною пам’яткою Миколаєва та важливою культурною цінністю країни.

Старофлотські казарми

Це частина комплексу будівель Миколаївського Адміралтейства, яку збудували у 1833-1835 роках за проектом архітектора Карла Акройда в стилі класицизму.

Будівля була призначена для матросів і могла вмістити 1200-2000 осіб одночасно. У 1863 році її передали на користування Олександрійській чоловічій гімназії, а під час Другої світової війни в ній розміщувався Будівельний технікум.

У 2012 році на території північних будівель почалось створення Миколаївського краєзнавчого музею, який функціонує і сьогодні.

Музей суднобудування та флоту

Старовинна будівля є пам’яткою історії періоду 18-19 століття. Вона збудована в стилі раннього класицизму за проектом Петра Неєлова. Будинок служив канцелярією та помешканням для головних командирів Чорноморського флоту.

Музей відкрився через декілька століть у 1978 році. У ньому розміщено дев’ять залів, кожен з яких розповідає певний період розвитку флоту. Музей внесено до книги «100 кращих музеїв світу». Щороку його відвідують тисячі туристів з України та світу.

Флотський бульвар

Морський бульвар або Бульвар Адмірала Макарова – це набережна частина берегу річки Інгул. Вона поділяється на дві частини: верхній та нижній БАМ.

З самого початку заснування міста на цьому місці було звалище відходів після будівництва та ремонту кораблів. Неприємний запах звідси поширювався всім містом. Щоб не допустити поширення в Миколаєві епідемії «африканської чуми», Олексій Грейг видав наказ про розчищення прибережної частини та вивезення сміття за межу міста. Очисні роботи тривали близько півтора року.

Заснування Морського бульвару відбулось у 1826 році. Він простягався вузькою лінією від Дому головного командира Чорноморського флоту до стіни Адміралтейства. Поступово бульвар набув виду прогулянкової зони, де могли відпочивати містяни та моряки, що заходили в місто на ремонт чи привозили товари.

Зараз це одне з найпопулярніших місць відпочинку в Миколаєві. Щодня тут можна побачити велику кількість людей, які відпочивають та милуються краєвидами.

Миколаївська астрономічна обсерваторія

Обсерваторія була заснована в 1821 році адміралом Олексієм Грейгом як місце дослідження зірок для потреб моряків. Астрономи досліджували зоряне небо для написання морських карт. Також тут навчали капітанів Чорноморського флоту орієнтуватись у морі за допомогою зоряного неба. Місцем для будівництва обсерваторії було обрано Спаський курган – найвищу точку міста. У морський період роботи обсерваторії були проведені гідрографічні роботи над Азовським, Чорним та Мармуровим морем, визначено більш точні координати основних стратегічних об’єктів. Флот було забезпечено приладами для точного визначення часу та напрямку.

Згодом вчені обсерваторії почали розширювати свої дослідження. І вже у 1992 році обсерваторія стала незалежним науковим центром. Зараз в ній відбуваються екскурсії та пізнавальні лекції для всіх охочих.

Миколаївський річковий порт

За рішенням Державної ради Російської імперії на території Миколаєва у 1882 році почали будівництво пристані. Її основним завданням було приймати кораблі та займатися транспортуванням вантажів. Порт був оснащений інструментами для перенесення великих вантажів.

У 1963 році пристань отримала офіційну назву – Миколаївський річковий порт. З того часу почалось оснащення та проведення ремонту для покращення роботи.

Порт працює цілий рік. Проте в зимовий період потребує роботи криголамів. Він приймає кораблі з посадкою менше 4,5 метрів.

Пам’ятники.

Пам’ятник корабелам та флотоводцям Миколаєва

Цей архітектурний ансамбль встановлено на перетині Центрального проспекту та вулиці Соборної. 24 вересня 1989 року відбулося урочисте відкриття цього пам’ятника. Він представляє собою «кулю», а точніше – глобус. На ньому зображені представники різних професій, що пов’язані з кораблебудуванням. В основі пам’ятника є напис: Корабелам і флотоводцям у відзначенні двовікової праці Миколаївських суднобудівників: 1789 – 1989 рр.

Пам’ятник адміралу Макарову

Степан Макаров – російський флотоводець, океанограф, віце-адмірал, що народився в Миколаєві у 1849 році.

Пам’ятник встановлено на Флотському бульварі, що досить довго носив його ім’я. Спочатку це був лише бюст, але у 1976 році встановили пам’ятник, який стоїть до цього часу. На п’єдесталі знаходиться бронзова дошка з написом: Макаров Степан Осипович (1848-1904 р.р.). Віце-адмірал, видатний флотоводець і вчений. Народився в м. Миколаєві, загинув на броненосці «Петропавловськ».

Пам’ятник Михайлу Фалєєву

Михайло Фалєєв – купець, містобудівник, перший громадянин Миколаєва, організатор будівництва Чорноморського флоту.

13 жовтня 1790 йому присвоїли чин бригадира і обер-штернкрігс-комісара нового Адміралтейства. Жив Михайло Фалєєв спочатку в Богоявленську (сьогодні Корабельний район Миколаєва), потім у самому місті у власному будинку на розі Німецької та Нікольської вулиць. Будинок цей до наших днів не зберігся.

Пам’ятний знак на честь місця заснування Миколаєва

Його відкрито у 1976 році. Він представляє собою куб, на якому з різних сторін зображено фрегат «Святий Миколай», броненосець «Потьомкін», науково-дослідницьке судно «Академік Сергій Корольов» та напис про етапи розвитку кораблебудування в регіоні. Знаходиться він на Флотському бульварі.

Бюсти Музею суднобудування та флоту

Біля музею встановлено погруддя видатних адміралів-флотоводців. Серед них:

Анна Чулкова