Усім знайома фраза «Діти – це майбутнє». Від того, чим захоплюються та як розвиваються молоді покоління, залежить майбутнє всієї країни. І щоб у миколаївського кораблебудування було майбутнє, в обласному Центрі науково-технічної творчості учнівської молоді працює Георгій Леонтійович Крутоголов. Він веде гурток з виготовлення швидкісних моделей з двигунами внутрішнього згорання на радіоуправлінні.

Усе життя Георгія Леонтійовича пов’язане з цією справою. Ще в 11 класі йому доручили керувати судномодельним гуртком. Потім він 3 роки служив на кораблі, після чого вступив до Кораблебудівного інституту на спеціальність «Обладнання зварювального виробництва» та отримав диплом механіка. Тоді прийшов на станцію юних техніків на посаду методиста і згодом його призначили директором.

Про своє захоплення судномоделюванням з посмішкою говорить, що «то, ніби, бацила, фанатизм, буквально». Сам же Георгій Леонтійович майстер спорту з судномодельного спорту, член Збірної України, брав участь у змаганнях Європи та світу. «У нас є Міжнародна федерація судномодельного спорту «Навіга». Це всесвітня організація, куди входять судномоделісти з усіх країн світу. Загалом, змагання Чемпіонату світу та Європи проводяться в Європі. На такі чемпіонати учасники приїжджають навіть з Китаю, Африки та Нової Зеландії», – розповідає пан Георгій.

Гурток судномоделювання відвідують переважно  хлопці. Бувають і дівчата, але дуже рідко, більше як винятки. На запитання про те, чи важко працювати з дітьми, говорить, що головне, щоб у дітей був до цього інтерес. «Зараз у дітей стільки спокус: комп’ютер, телефон, кінотеатр і телевізор. Тому їм важко знаходити час. До того ж, великий обсяг домашніх завдань та навантаження в школі забирають у дітей весь їхній час. Взагалі, вони повинні ходити тричі на тиждень, але у багатьох не виходить, тому більшість приходить лише в неділю», – розповідає Георгій Леонтійович.

Одна з найбільших моделей в арсеналі майстра – це корабель з об’ємом двигуна в 27 см3. Він розвиває швидкість до 80 км/год. Загалом, на змаганнях учасники мають пройти близько 80 кіл за 30 хвилин. Дистанція обмежена буйками і довжина одного кола складає майже 330 метрів.

На питання про те, скільки часу треба, щоб виготовити одну модель, відповідає, що справа не в часі, а в майстерності. «Щоб досягти майстерності, треба займатись три роки. А вже потім братися до виготовлення моделей. Але, загалом, на роботу над одною моделлю треба приблизно один рік», – пояснює Георгій Леонтійович. «Перша робота – це маленька модель, щоб руки навчились. Потім вже можна братись до чогось більшого. Така праця вимагає посидючості та витримки».

Щодо матеріалів для кораблів, то тут справа складніша. Раніше станція фінансувала купівлю матеріалів, але зараз такої можливості немає. Часто з’являються спонсори, а також допомагають батьки.

Про майбутнє миколаївського кораблебудування Григорій Леонтійович говорить впевнено: «Ще буде відродження, от побачите. Але для цього треба, щоб держава була в цьому зацікавлена, щоб фінансування було».

Зараз миколаївське суднобудування переживає не найкращий свій час, але це можна виправити. Треба допомога від держави, популяризація таких професій, як інженер та кораблебудівник, і реальні дії можновладців. «Корабели виховуються десятиліттями. Це величезна робота. Це мені цікаво і я намагаюсь зробити це цікавим для дітей». Тож, дивлячись на учнів такого майстра, дійсно зароджується надія на те, що все ще попереду, що новому кораблебудівному прориву бути.

Анна Чулкова