Місце, де згодом заснували місто Миколаїв, спочатку воно мало лише стратегічне значення – це мала бути військова база та верф (сукупність споруд, де будують та ремонтують судна) для будівництва кораблів. Перший корабель, який був збудований у Миколаєві – корабель Святий Миколай. Свою назву він отримав після перемоги російських військ біля фортеці Очаків у 1788 році в день Святого Миколая. Від нього і пішла назва міста.

Будувати його почали 5 січня 1790 року і майже через півроку (25 серпня) його спустили на воду. З історичних джерел відомо, що для спуску знадобилось 70 відер соняшникової олії, 60 пудів топленого сала та 20 шматків гарячої сірки. Його будівництвом займались найкращі майстри того періоду – Іван Должніков та Олександр Соколов.

Основні дані:

Найпершим курсом корабля була подорож до Севастополя під керівництвом капітана 2 рангу Михайла Львова . Там судно перейшло в ескадру адмірала Федора Ушакова.

Корабель брав участь у військових боях під час російсько-турецької війни (1787 – 1791 рр), у 1791 – у битві біля мису Каліакрія, а згодом відправився у Варни. І вже в 1792 році його перевели до розряду фрегатів (військовий трищогловий корабель, сучасний крейсер) та включили до ескадри, що прямувала до Середземного моря. Саме там фрегат Святий Миколай брав участь у боях проти армії Наполеона.

Коли військові дії закінчились і флот відправився до Росії, то фрегат залишився в Італії під командуванням капітана Олександра Сорокіна. Але прослужити йому довелось недовго. На 1801 рік його корпус прогнив та на зміг виконувати свої функції. Час дерев’яних кораблів добігав кінця, тому вже в 1802 році фрегат припинив своє існування.

Військове минуле фрегату є цілим історичним надбанням Миколаєва. Усі розповідають про нього з гордістю та повагою до всіх людей, що доклали руку до його будівництва. Але ніхто не говорить про жертви та втрачені життя, яких довелося зазнати під час будівництва. З такого боку до історії підійшов миколаївський режисер Євген Уманов. Він у своєму фільмі розповів трохи іншу історію фрегату Святий Миколай.

Дивитись на історію можна по-різному. Головне – її пам’ятати, бо без минулого немає майбутнього.

Анна Чулкова