Про що думає людина, яка стала політичним в’язнем у країні-агресорі? Коли вона тепер побачить свою сім’ю? Скільки днів тут проведе? Що чекає на неї попереду? Часу на роздуми багато, тому, аби не збожеволіти, треба щось робити. Хтось щодня пише листи додому, хтось складає вірші, а хтось обирає роль художника.

Український журналіст та кореспондент національного інформагентства «Укрінформ» Роман Сущенко провів три роки за ґратами. У вересні 2016 року його затримали в Москві та звинуватили у шпіонажі. Причиною тому стала зустріч зі старим знайомим, який під час дружньої розмови підсунув Сущенку диск із начебто сімейними фотографіями. Згодом ці світлини перетворилися на секретні дані про навчання внутрішніх військ та збройних сил Російської Федерації. Вже у серпні 2018 року журналісту винесли вирок ‒ 12 років колонії суворого режиму. На щастя, Роману Сущенку вдалося повернутися додому. У вересні 2019 року його та інших полонених повернули в рамках обміну «35 на 35».

1070 днів у Лефортово та Утробіно не пройшли даремно. За цей час журналіст написав понад 100 картин. Роман не мав змоги малювати фарбами, бо це було суворо заборонено. Вихід знайшов ‒ використовувати підручні засоби. Чоловік створював свої картини звичайною кульковою ручкою, лушпинням цибулі, соком буряка, кисілем, кетчупом, чаєм та навіть пральним порошком. Сущенко зазначає, що книги та малювання були єдиною розрадою і відволікали від найтяжчих та найсумніших думок, ‒ така собі сублімація, психологічна терапія. Він відтворював пейзажі по пам’яті, а також з фотографій, листівок, що йому передавали друзі та знайомі. Малював не лише на папері, а навіть на коробці з-під зефіру.

Особливою серією робіт для Романа Сущенка стали малюнки синові. На час ув’язнення батька хлопцеві виповнилося дев’ять років. Роман часто думав про те, що коли повернеться додому, син вже буде дорослим. Малий обожнював автомобілі, тому Сущенко перемальовував для нього найулюбленіші моделі. Єдиним зв’язком з дитиною були ці малюнки, до яких чоловік додавав вірші й відправляв додому.

Усі роботи, створені під час перебування у російській в’язниці, Роман Сущенко презентував на виставці «Free & Art» у виставковій залі Миколаївського міського палацу культури та мистецтв. Ідея проведення виставки саме в нашому місті виникла у директора Миколаївського тепловозоремонтного заводу В’ячеслава Сімченка, який був знайомий із Романом ще до війни на сході. Це перша виставка у Європі за участю автора. Спочатку вона мала тривати два дні, 28 та 29 січня, однак згодом організатори вирішили продовжити її до 7 лютого. Кожен охочий може придбати будь-яку картину Романа Сущенка. Зібрані кошти підуть на допомогу українським політв’язням, які й досі залишаються за ґратами у Росії.

Зараз Роман повернувся до своєї професійної діяльності, продовжує працювати в «Укрінформі», а ще активно займається громадською роботою. Кілька репродукцій своїх картин подарував представникам Європейського Союзу та Ради Європи, а в лютому планує провести таку ж виставку в Польщі. Журналіст підкреслює, що його першочерговим завданням є привернення уваги наших союзників до проблеми повернення політв’язнів додому.

Історія Романа Сущенка вкотре доводить, що безвихідних ситуацій не існує. Навіть тоді, коли здається, що дороги назад немає, завжди рятує надія, прагнення та нездоланний талант.

Наталія Засядько

Фото: Оксана Орсач