Авжеж, ви можете казати, що вже двадцять перше століття та правила етикету застаріли й можна відвідувати театр у чому хочеш. У мене для вас погані новини: час йде, а деякі речі залишаються незмінними. Ніхто вас не примушує одягати смокінг або вечірню сукню, але у шортах ви будете, м’яко кажучи, зіркою вечора. Перш за все, театр — це мистецтво, і люди ходять туди заради насолоди, але варто знати деякі правила.

Мені нічого вдягти!

Театр починається з вішака, а підготовка глядача до візиту — з вибору брання. З дрес-кодом у чоловіків все просто. Це може бути костюм темних тонів або сорочка та брюки. Взуття класичне. Вірю, нова колекція Adidas або Nike — просто фантастика! Але більше компліментів щодо кросів ви отримаєте в Instagram, аніж у храмі мистецтва.

У жінок, як завжди, все складно. Бажано вдягти сукню довжини міді й закритою спиною та невеликим вирізом спереду. Також жінки можуть одягнути спідницю у поєднані з сорочкою або кофтинкою. Але щоб вона не сяяла на всю залу, без написів і дірок. Можна вдягнути й джинси або брюки темних кольорів. Повторюю: без дірок та стразиків. Для цього існує Instagram, окей? Взуття може бути змінне, особливо якщо на вулиці дощ чи сніг. Взуття повинне бути закритим та пасувати до вашого вбрання. Високу зачіску теж не треба робити. Поважайте глядачів, які сидять позаду вас. Краще приходити до театру заздалегідь.

Декілька слів про парфуми. Любі жінки, якщо до виходу з дому у вас залишається менше, ніж півгодини, не користуйтеся парфумом. По-перше, ви будете перебувати у замкненому просторі, тому усі аромати будуть змішані. По-друге, у когось від запаху може початись головний біль або запаморочення. Найгірше, що може статися — почнеться алергічна реакція.

Гра майже почалась!

Краще приходити до театру за тридцять хвилин до початку вистави. Якщо ви прийшли з молодою людиною, тоді вона робить все першою: надає квитки, які перевірить контролер, знімає з вас верхній одяг й здає його до гардеробу, вона залишає номерки у своїй кишені. Якщо у вас квитки збоку, тоді хлопець сідає на останнє місце у ряду, а ви на передостаннє. Якщо у вас місця в середині, будь ласка, зайдіть до зали якомога швидше. Але буває, ви заходите після третього дзвоника. Що робити? Ви, проходячи між рядами, повертаєтесь обличчям до людей, які вже сидять, а спиною до сцени. Якщо інші люди проходять, бажано підійнятись та підтримати рукою сидіння, щоб воно не створювало зайвих звуків. Але не запізнюйтесь й не сідайте на чужі місця.

У разі потреби підправити макіяж, жінка може зробити це у вбиральні, а не у фойє. Максимум, що ви можете зробити перед дзеркалом у фойє — трішки підібрати волосся та подивитися на свій зовнішній вигляд. Та й фоточку в Інсту.

Усі люди хворіють. Тому якщо ви кашляєте, придбайте льодяники, які можна смоктати та заспокоїти кашель. Усі свої «потреби», пов’язані з хворобою, краще робити у вбиральні.

«Алло, я у театрі» / «Фотки кину» / Їжа в залі / «Ой, я б краще змогла»

Вірю, всі ми залежні від телефонів, у всіх багато справ, але я не думаю, якщо ви вимкнете телефон або звук на дві години,  трапиться щось погане. Поважайте інших глядачів, акторів, які грають для вас.

Ніякі «фоточки» ви не зможете надіслати мамі/бабусі/подрузі, тому що відео- та фотозйомка під час вистави заборонені. У разі дозволу керівництва на зйомку до вас питань немає. Робити фотографії під час антракту вам ніхто не забороняє, але просити незнайомців робити вам фото теж не варто.

У кожному театрі є буфет. Він починає працювати за тридцять хвилин до початку вистави та під час антракту. Там ви можете придбати напої або їжу. Деякі театрі дозволяють приносити їжу з собою, але її не можна їсти у глядацькій залі. Ви скажете: «У буфеті дорого!». Так, але ви не щодня ходите до театру.

Не треба говорити сусіду про те, як ви би краще станцювали/зіграли/співали та й підспівувати не треба. Під час вистави не заважайте іншим глядачам, а обговорити можна протягом перерви.

Браво!

Вистава закінчилась, та вам вона сподобалась? Встаньте та поаплодуйте. Покажіть акторам, що ви у захваті від їхньої гри. Але не вигукуйте якісь звуки, не треба свистіти. Достатньо буде овацій та «браво». Якщо ви прийшли на виставу улюбленого актора та купили квіти, не треба лізти на сцену. Передати квіти ви можете через камердинера (готує зал до вистави, зустрічає глядачів, розсаджує їх по місцях і може проконсультувати з приводу репертуару театру) або коли актори виходять на авансцену. Тоді ви можете пройти перед першим рядом та подарувати квіти.

Якщо вам не сподобалась вистава з самого початку, не треба виходити із зали, коли на сцені йде дія. Зачекайте антракту та полиште зал.

Культурний вечір добігає кінця

Ви завжди встигнете забрати свою куртку або пальто. Якщо ви бачите, що велика черга,  пройдіться по фойє або по інших залах театру. У театрі не варто поспішати.

Авжеж, усіх правил неможливо дотриматись з першого разу. Справжнього театрала треба у собі виховувати.

Бажаю вам гарних вистав!

Текст: Лариса Амбарцумян

Ілюстрації: Валерія Фатахова