Презерватив. Здавалося б, буденна річ — звичайний контрацептив, але мало хто задумується над тим, як правильно утилізувати цього “помічника”. Сьогодні ті, хто піклується про збереження екології та здоров’я нашої планети, активно просувають ідеї руху zero-waste. Але ви, читачі, спитаєте мене: який стосунок мають розмови про презервативи до zero-waste? Однак, скажу вам, саме про екологічність контрацептивів варто задуматись, адже цими виробами користуються усі, а це означає, що вони тоннами потрапляють на смітники.

Щоб зрозуміти, які презервативи екологічні, потрібно розібратися, з якого матеріалу вони виготовлені. Тому поділимо їх на декілька груп:

  1. Латексні презервативи

Латекс — це натуральний матеріал, який отримують із соку каучукового дерева. Щоб зробити презерватив більш тонким та еластичним, латекс оброблюють спеціальними речовинами. У деяких випадках це може впливати на час розкладання, але такі презервативи можна утилізувати разом з органічними відходами.

Але тут є свій недолік: у деяких людей є алергія на латекс, тому вони обирають інші види контрацептивів, створені з синтетичних матеріалів.

  1. Поліуретанові презервативи

Поліуретан — це пластик, тому такі презервативи не можна утилізувати, як латексні. Важливо відзначити, що у землі цей матеріал перетворюється на мікропластик, який вважається однією з головних проблем нашого часу. Переробити його, на жаль, теж не вдасться.

3. Поліізопренові презервативи

Поліізопрен — це синтетичний відповідник латексу. На відміну від натурального, поліізопрен не містить білок, який якраз і викликає алергічну реакцію на латекс. Але поліізопрен також не можна просто утилізувати і здати на переробку.

Це найбільш популярні матеріали, з яких роблять презервативи. Існують також такі, при виробництві яких використовують інші полімерні матеріали, але, як і у випадку з поліуретановими і поліізопреновими, їх доведеться відправити на звалище, що зашкодить навколишньому середовищу. Також існує марка презервативів, яка створює контрацептиви з кишечника овець. Вони повністю біорозкладні, але не захищають від ЗПСШ*. До того ж використовувати тварин не гуманно.

 

Веганські презервативи

Читайте також: Штучна шкіра та еко-шкіра – в чому різниця?

Остання складова продуктів контрацепції — це упаковка.

Більшість презервативів мають індивідуальну упаковку: картонну коробку і пластикову плівку зверху. Індивідуальна упаковка зроблена з пластику або фольги з пластиковим шаром. А матеріали для їх виробництва використовують найрізноманітніші і їх рідко маркують.

Якщо у вас поблизу є пункт РЗВ*, що приймає упаковку без маркування, можливо там вийде здати і пластикову обгортку від презервативів разом із верхньою плівкою. Щодо картонної коробки, то вона переробляється як звичайна макулатура.

Прикро, але зараз немає технологій, що дозволяють переробити презервативи зі штучних матеріалів. Однак не варто через це відмовлятися від них. Презервативи є найкращим способом захисту від ЗПСШ, включаючи ВІЛ. Пам’ятайте, що це той випадок, коли екологічність не виправдовує можливі ризики. До того ж, використання презервативів є оптимальним засобом не тільки захисту людського здоров’я, але і природи в цілому, оскільки обмежує неконтрольоване збільшення населення.

*ЗПСШ – захворювання, що передаються статевим шляхом

*Пункт РЗВ — пункт роздільного збору відходів

Фото: buro247.ua

Віталій Новіков