Мабуть, більшість із нас в дитинстві мали(або ж і зараз мають) особистий щоденник, куди записували все, що з нами відбувається: як хороше так і погане. Цей потаємний блокнотик містить в собі світ спогадів, переживань. Записуючи те, що трапилося з вами, можна виплеснути на папір зайві емоції, негатив. А можна, навпаки, оживити в пам’яті все найкраще, перечитуючи раніше зроблені записи і заново переживати в цей момент кожну мить. Порадіти, посміятися над собою або поплакати над тим, що було. А зараз неабиякої популярності стали набирати блоги в Інстаграмі, Твіттері, Фейсбуці,  де люди також діляться своїми думками чи переживаннями, радісними моментами з життя, намагаючись знайти однодумців. До чого це все, скажете Ви?
Справа в тому, що згідно з новим дослідженням, опублікованим в Британському журналі психології здоров’я, коли ми пишемо про позитивні емоції, це допомагає зменшити стрес і якісь занепокоєння та переживання. Але тут мова йдеться лише про написання позитивних явищ. Проте попередні дослідження також показали, що написання про негативні емоції( “виливати душу” ) може поліпшити ваше психічне здоров’я, бо ж краще це виговорити комусь, не тримати все в собі і не розповсюджувати негатив на оточуючих. І це, в деякій мірі, приносить користь фізичному здоров’ю.

  Не багато проводилось досліджень з цього питання, але деякі з них виявили, якщо писати про негативні емоції то люди матимуть справу з їх негативними думками та почуттями, тоді цілком можливо, що зосередження уваги на позитивних емоціях може мати позитивний вплив на психічне здоров’я людини.
Також дослідження показали, що написання про позитивні враження протягом трьох днів поспіль по 20 хвилин в день, покращує настрій людини і як результат –  низька відвідуваність лікарів.

 Яким було завдання даного експерименту і як він проходив?
Завданням було дослідити, чи може написання про позитивне зменшити стрес, занепокоєння і скарги на здоров’я, такі як головний біль, біль у спині або кашель та застуда. Також хотіли дізнатися, чи буде це корисно впливати на всіх людей однаково, незалежно від рівня їхніх проблем.
Було відібрано 71 учасника зі здоровим станом здоров’я віком від 19 до 77 років, і випадковим чином поділено на дві групи. Першу групу (37 учасників) попросили писати про найкращі враження в їхньому житті по 20 хвилин в день і протягом трьох днів поспіль, і попросили іншу групу (34 учасника) писати на нейтральні теми(розпорядок дня, список справ). Через чотири тижні після завершення письмових завдань учасники повідомили про свій рівень стресу, неспокою і скарги на фізичне здоров’я . І ці показники зменшилися, порівняно з тими, які були на початку проведення експерименту. Ті, що писали на позитивні теми і про щасливі моменти в своєму житті почували себе набагато краще,ніж ті,що писали про нейтральне. Незмінними лишились скарги на фізичний стан.

Оскільки було виключено людей з діагностованим психологічним станом, то дослідники не впевнені, що ця техніка буде працювати в клінічних умовах. Звичайно, такий  “емоційний лист” може не всім допомагати. Ще одним обмеженням даного дослідження було те, що організатори покладалися на анкети власного самозвіту, а не на об’єктивні показники психічного і фізичного здоров’я.
Особисті проблеми, виражені емоціями або незацікавленістю у письмовій формі може означати, що для деяких людей є кращі способи боротьби з негативними емоціями.

  Перевагою такого викладу своїх позитивних емоцій для боротьби зі стресом є його доступність. На відміну від багатьох інших стратегій для поліпшення психологічного благополуччя, цей спосіб не вимагає спеціальних навиків або спеціально визначеного часу. Люди можуть робити це у зручний для них час і в зручному місці, а головне – це безкоштовно. Тим більше зараз, в сучасному світі, це доступно скрізь і всюди, адже існує безліч соціальних мереж, де ми можемо ділитися та писати про щасливі моменти свого життя. Тому користуймося такою можливістю аби завжди почувати себе щасливими, здоровими і вільними від своїх думок та емоцій!

Аліна Хоніч