У Миколаєві нараховують близько ста тридцяти різних національностей. Кожна така спільнота любить і поважає традиції та культуру своєї етнічної батьківщини. Активною діяльністю, збереженням народних звичаїв та святкуванням національних свят славиться болгарська громада, яка знаходиться у мікрорайоні Тернівка, де вже два століття проживає чимала кількість етнічних болгар.

Не винятком став і День слов’янської писемності й культури, що є одним з найголовніших свят у Болгарії. Відзначають його 24 травня. І цього року делегація Миколаївського болгарського товариства ім. Івана Вазова відсвяткувала цей день у місті Варна разом зі своїми болгарськими колегами. Програма візиту складалась з чотирьох днів, протягом яких делегація  зустрілась із посадовцями мерії та особисто з управителем області, які дуже зацікавились поглибленням співпраці з нашим регіоном.

Миколаївці дали концерт у центрі міста, виконували автентичні болгарські пісні, які співали болгарські пращури, що приїхали в миколаївський край понад двісті років тому. Зустрічали делегацію у найбільшій школі Варни «Добри Чинтулов». А 24 травня була унікальна можливість взяти участь у ході з нагоди Дня слов’янської писемності та культури.

До складу делегації ввійшли начальник управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації Михайло Димитров, начальник відділу УДМС України в Миколаївській області Ірина Костюкова, голова КДК адвокатури Миколаївської області Юрій Сторчеус, член Ради адвокатів Миколаївської області Сергій Сторчак, голова болгарськго товариства ім. Івана Вазова Олександр Атанасов, заступник голови  Володимир Гамза,   народний колектив «Зорецвіт» на чолі з керівником Надією Жадик і директором Миколаївського коледжу культури і мистецтв Сергієм Мициком, колектив «Ізворче» – керівник Ірина Зайченко, директор Інституту філології ЧНУ ім. Петра Могили Олександр Пронкевич з викладачами болгарської мови Ольгою Колот і Оксаною Харчук, викладачі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 16 разом з директором Тетяною Варвянською.

У школі гостей вітали піснями, танцями і короваями. Школярі та вчителі дуже тепло зустріли своїх колег з України. Директор представив навчальну програму, розповів про школу та її досягнення. У кінці зустрічі представники делегації вручили школі символічні подарунки: ляльки в традиційних українських костюмах та солодощі.

У переддень свята колективи «Зорецвіт» і «Ізворче» разом з Хором варненських учителів «АРС МУЗИКА» записали пісні болгарською та українською мовами на студії радіо «Варна». А на самому святкуванні представники миколаївської Болгарської недільної школи ім. Івана Вазова пройшлись на параді разом з іншими навчальними закладами Болгарії. І навіть дощова погода не змогла зіпсувати той неперевершений настрій і емоції, що панували у того дня.

Такі візити, обміни досвідом допомагають більше зрозуміти культуру інших народів, перейняти щось нове для себе, завести знайомства. Саме тому діяльність болгарської спільноти у Миколаєві не лише просуває болгарські національні традиції, а й показує Україну як мультинаціональну країну, яка шанує традиції інших культур і народів.

Дуже важливо, що навіть попри сотні кілометрів представники громади не втрачають зв’язок зі своєю етнічною батьківщиною та налагоджують дружні відносини між Україною та Болгарією. І також важливо мати таких небайдужих людей, як народний депутат Олександр Жолобецький, який став спонсором цієї подорожі, та організатор поїздки – директорка Болгарської недільної школи ім. Івана Вазова, старший викладач ЧНУ ім. Петра Могили Ольга Колот, які завжди готові допомогти цим зустрічам відбутись.

Фото і текст: Юлія Зоря