Неодноразово мені доводилось спостерігати як дідусь з бабусею заспокоюються валеріанкою після перегляду ток-шоу «Говорить Україна». Звісно, яке ж серце не заболить після перегляду сюжету про звіряче вбивство молодої дівчини чи про неодноразові зґвалтування рідним батьком. В жилах холоне кров від одних лише назв сюжетів ток-шоу: «Бабця з’їла моє молоде тіло»,  «Я чув, як кохалася моя дружина» або «Семирічна мама для Славка». Здавалося б, після таких жахливих,  аморальних заголовків, мало хто взагалі зважиться дивитися сюжети, але ж зовсім ні. Час трансляції ток-шоу «Говорить Україна» підібраний дуже вдало, а саме – це восьма година вечора, коли всі повертаються з роботи та мають час відпочити за переглядом улюблених телепередач. А пенсіонери, які в такий час вже готуються до сну та мають дивитися щось нейтральне та заспокоююче, вмикають «Говорить Україна» не як казку на ніч, а скоріше, як справжній фільм жахів, після якого наврядчи вийде швидко заснути.

«Говорить Україна» – це відоме українське ток-шоу на телеканалі «Україна», тривалістю від однієї до двох годин. Транслюється воно з квітня 2012 року та дотепер. На меті ток-шоу має висвітлення та обговорення важливих подій, які отримали резонанс у суспільстві. За найкращого розвитку подій, мета ток-шоу – спробувати вирішити проблеми, які обговорювалися у програмі. Основним правилом проекту є реальність подій і тем, які обговорюються в сюжеті. Що ж маємо насправді?

Більше 100 негативних коментарів на форумах та сайтах з відгуками, де люди діляться невдалим досвідом участі у проекті. Процитую частину відгуку з сайту otzovik.com: « Мы наивные смотрим ток-шоу и верим, что они помогают и решают или хоть как-то облегчают проблемы людей. Они только СОЗДАЮТ ПРОБЛЕМЫ». Авторка цього коментаря звернулася на проект з метою вирішити проблему поведінки своєї дитини. Її син має чудові розумові здібності та вдало володіє навчальним матеріалом, але з дисципліною є деякі нюанси. Саме цю проблему хотіла вирішити жінка, плюс ще деякі юридичні моменти, такі як аліменти та розділ майна. Та чи не замало цього для шоу? Адже редакторам ток-шоу зазвичай потрібна сенсація та скандальні сюжети, які будуть приносити високі рейтинги, а ось вирішувати проблеми людей, які до них звертаються – це занадто просто. Важко уявити, яким було здивування жінки, коли знімальна група прийшла до їх помешкання і психолог у розмові почала провокувати хлопчика на необдумані висловлювання, називаючи його чужим ім’ям і тому подібне. Але, найстрашніше було попереду, під час зйомок сюжету у школі, де навчався хлопчик, журналіст змушувала дітей битися на камеру та просила, щоб однокласники хлопчика звинувачували його у неадекватній поведінці. Вже на самій програмі за результатами проведеного медичного обстеження, хлопчика визнали тяжко хворим невиліковною хворобою та навіть призначили медикаментозне лікування. По приїду додому після шоу, мати хлопчика провела повторне обстеження, де діагноз, як не дивно,  повністю спростували.

Все ж таки погоня за скандалами перемагає людський фактор. Для того, щоб були високі рейтинги, замало просто транслювати правду, не викривляючи та не прикрашаючи нічого. Але дуже страшно, коли заради високих рейтингів журналісти можуть пожертвувати здоров’ям ні в чому не винуватої дитини.

Десь 3-4 місяці тому до моєї колишньої однокласниці також приїжджала знімальна група програми «Говорить Україна». Доля дівчинки дійсно не проста і там є про що розповідати, але я так і не змогла з’ясувати з якої саме причини до неї приїжджали журналісти. Бо на мої питання вона відповідала лише одне, що їй поки не можна нічого розповідати, але коли закінчиться «термін», то вона поділиться своєю історією. Про який термін говорила мені однокласниця зовсім не зрозуміло, але можна здогадатися, що учасники телепрограми заключають з телеканалом договір та не можуть розголошувати певну інформацію до виходу сюжету в ефір. Та до чого така секретність незрозуміло, хіба що, в програмі буде зовсім не така «правда», яка відома знайомим героїв проекту.

Відома телевізійна програма, яка має певний статус у суспільстві, якій вірять та довіряють та яка береться обговорювати важливі суспільні проблеми, на мою думку, повинна лікувати суспільні вади, або хоча б намагатися це зробити. Але в свою чергу, вона не лікує, а катує. Катує чужі долі. Викривлює історії героїв проекту, маніпулює свідомістю телеглядачів, негативно впливаючи на їхній світогляд.

«Говорить Україна» це така собі чорно-біла картинка, де за чорним просто не видно білого. Адже скільки хороших справ не зробиш, а одна погана може все перекреслити. Так і тут, якщо репутація вже зіпсована, то відновити її дуже важко. Я впевнена, що «Говорить Україна» змінювала життя людей, але чи всі на краще?

Павлина Сегляник

Залишити відповідь