Театр – це живий організм, у якому взаємодіють багато людей різних професій. Театр цінує відданість та вимагає служити йому.

Ми звикли бачити на сцені лише акторів, але разом з ними працюють режисери, диригенти, хормейстери, хореографи, художники, гримери, машиністи сцени, звукорежисери, освітлювачі, декоратори, костюмери, реквізитори, головні спеціалісти. Вони разом створюють образи та намагаються зробити їх настільки повними, щоб глядач повірив у те, що відбувається на сцені. Сидячи в залі, ми спостерігаємо підсумок величезної праці людей, які живуть своєю справою.

З чого починається створення вистави? Ми про це дізналися у Миколаївському академічному українському театрі драми та музичної комедії.

Створити виставу з нуля – справа непроста. Усе починається з вибору п’єси. Зазвичай п’єсу обирають художній керівник-директор театру та режисер. Обравши виставу, залучають художників. Вони роблять перші ескізи декорацій та костюмів.

На художній раді обговорюються танцювальні та вокальні номери, музичне оформлення, затверджуються актори на ролі. На ній присутні художній керівник-директор, режисер, музичний керівник, хормейстер і балетмейстер. Після затвердження всіх пунктів, робота починається в усіх цехах театру.

У бутафорському та столярному цеху виготовляють деталі декорацій. Це може бути сніг, квіти, хліб, тарілки – все що завгодно. У швейному цеху замовляють тканини, нитки та інші деталі для костюмів, знімають мірки з акторів та за ескізами шиють костюми. У костюмерному цеху зберігаються костюми. Там їх перуть та прасують.

Артист театру Євген Студзинський готується до вистави «Леонардо». Він грає роль натурника Андреа.

Заслужений артист України Олександр Щесняк готується до вистави «Леонардо», де грає головну роль – Леонардо.

Також за ескізами художника створюються декорації в столярному цеху. Саме машиністи сцени будують декорації і пересувають їх під час антракту. Звукооператорський цех відповідає за все фонограми, мікрофони, трансляції.

Освітлювальний цех

Освітлювальний цех відповідає за світлове рішення та світлові ефекти під час вистави. У цей час актори також не сидять склавши руки. У них застільний період: читають п’єсу, шукають образи, намагаються відчути і прожити роль, взаємодіють з іншими акторами.

Проходять тижні, за 2-3 місяці в касах з’являються квитки на виставу. До прем’єри лічені дні. Костюми, декорації, актори, світло, звук — все готово.

Зазвичай, на прем’єрі присутній директор театру та режисер. У залі з’являються перші глядачі. Дзвенить третій дзвінок, в залі гасне світло. Розпочинається вистава…

Прем’єра відбулась. Глядачі повільно виходять із зали. У кожного свої погляди на виставу та думки. І тільки вони вирішують: вдалася вистава чи ні.

Лариса Амбарцумян