Про український кінематограф ми чуємо не часто. Фільм «Поводир» Олеся Саніна п’ять років тому став знаковим, але сьогодні на екранах кінотеатрів менш глибокі стрічки на зразок «Скаженого весілля» чи «Свінгерів». Починає здаватися, що отримати світове визнання і повторити успіхи Довженка, Курбаса і Параджанова вже не вдасться. Депресія, розчарування, біль. Даремно.

Українське кіно, навпаки, поступово оживає. У кінотеатрах не показують нові стрічки, тому що їхні власники, як і самі глядачі, з недовірою ставляться до українського продукту. Ми ще не любимо своє кіно настільки, щоб збиралися повні зали. Не менш важливою причиною низької відвідуваності є і те, що у продюсерів не вистачає коштів на рекламу.

Побачити різножанрові новинки українського концептуального кінематографу можна на фестивалі «Нового українського кіно». До того ж, безкоштовно.

«Нове українське кіно»

Кіноклубний фестиваль триває з 1 березня по 30 квітня за підтримки Артхаус Трафік та Державного агентства України з питань кіно. Добірка стрічок цього року, які були показані на міжнародних кінофестивалях світу:

ГІРСЬКА ЖІНКА: НА ВІЙНІ / KONA FER Í STRÍÐ

Країна: Франція, Ісландія, Україна, 2018
Хронометраж: 100 хв.
Жанр: трагікомедія
Режисер: Бенедикт Ерлінґссон («Про коней і людей»)
У ролях: Халлдора Гейхадсдоттір, Олена Лавренюк, Маргарита Хильська, Ірина Данилейко, Галина Гончаренко, Сусанна Карпенко

50-річна Хатла оголошує війну місцевому алюмінієвому заводу, який загрожує екології.

ГЕРОЙ МОГО ЧАСУ / HERO OF MY TIME

Країна: Україна, 2018
Хронометраж: 80 хв.
Жанр: комедія
Режисер: Тоня Ноябрьова
У ролях: Євген Бушмакін, Олег Шевцов, Василіса Фролова, Соня Забуга

Молодий Жорік мріє підкорити столицю. Його ваблять дорогі крамниці, модні галереї та «європейські цінності», але поки що Жорік живе у світі пивних кіосків, дешевих атракціонів та засмічених під’їздів.

ДОНБАС / DONBAS

Країна: Україна, Німеччина, Франція, Нідерланди, Румунія, 2018
Хронометраж: 121 хв.
Жанр: драма
Режисер: Сергій Лозниця («Щастя моє», «Майдан»)
У ролях: Валеріу Андрюце, Георгій Делієв, Наталія Бузько, Вадим Дубовський

Тринадцять коротких сюжетів показують панораму життя на окупованих територіях, від трагедії до комічного фарсу.

БРАМА / THE GATEWAY

Країна: Україна, 2017
Хронометраж: 107 хв.
Жанр: містична драма
Режисер: Володимир Тихий
У ролях: Ірма Вітовська, Віталіна Біблів, Ярослав Федорчук

Стрічка розповідає про сім’ю, що мешкає у Чорнобильській зоні відчуження.

КОЛИ ПАДАЮТЬ ДЕРЕВА / WHEN THE TREES FALL

Країна: Україна, 2018
Хронометраж: 88 хв.
Жанр: драма
Режисер: Марися Нікітюк
У ролях: Соня Халаїмова, Максим Самчик, Настя Пустовіт

Після смерті батька перед Ларисою гостро постає питання подальшого її майбутнього. Дівчина хоче творити свою долю власними руками, та за любов до бандита Шрама її осуджує родина.

ІНІЙ / FROST

Країна: Україна, Литва, Франція, Польща, 2017
Хронометраж: 90 хв.
Жанр: воєнна драма
Режисер: Шарунас Бартас
У ролях: Ванесса Параді, Анджей Хира, Мантас Янчаускас

Молодому литовцю Рокасу одного дня випадає несподівана можливість побувати в Україні, побачити справжню окупацію і війну.

СТРІМГОЛОВ / FALLING

Країна: Україна, 2017
Хронометраж: 105 хв.
Жанр: мелодрама
Режисер: Марина Степанська
У ролях: Андрій Сілецький, Даша Плахтій, Олег Мосійчук

Антон, музикант-вундеркінд, що не впорався з покладеними на нього сподіваннями, повертається додому після двох років навчання у Швейцарії і піврічного лікування алкогольної залежності в психоневрологічному диспансері під Києвом. Його дідусь, людина суворих принципів, вивозить хлопця в село, далеко від принад великого міста.

Миколаївці долучилися до переглядів

Організаторами фестивалю у Миколаєві стала спільнота «Mykolaiv ART WEEK» та «Агенція розвитку Миколаєва». А саме – Євген Гомонюк, Дмитро Ларченко та Дар’я Фрич-Алчіна.

На кінопокази приходило до п’ятдесяти осіб. Для фестивального формату це дуже непоганий результат. Кожен фільм залишив по собі певний емоційний та інтелектуальний слід. Під час обговорень глядачі дійшли висновку, що українське кіно потроху відходить від пострадянських і воєнних тематик. Молоді режисери мають інше ставлення до проблем сучасності та їх вирішення.

Кооперація України з країнами Європи означає, що ці фільми будуть дивитися у світі. Окрім цього, стрічки дають можливість поглянути на нашу країну очима європейця. Відбуваються культурний, інформаційний та світоглядний обміни, і це розширює діапазон сприйняття реальності обох сторін. А також дає поштовх для майбутніх кінопроектів в Україні.

Вероніка Пономаренко