Якщо ми згадуємо про католицьких священнослужителів, то автоматично вибудовується асоціативний ряд та перше, що згадується (окрім скандалів) – колоратки.

Колоратки або ж білий комірець – невід’ємний атрибут католицького священника, виглядає надзвичайно елегантно та окрім надання гарного зовнішнього вигляду, вважають, що має ще сакральне значення та чи так це насправді?

Є різні версії того, який сенс несе «Римський комірець», перша версія вказує на те, що це «раб Божий», також вважається, що це демонстрація того, хто є їхнім Учителем або ж це, так званий, символ цнотливості.

З самого початку колоратки не були важливим атрибутом для католицьких священнослужителів та з’явились лише у дев’ятнадцятому столітті для того, аби вони могли відрізнятись від світських священників.

Помилково вважають, що цей атрибут був введений ще з римських часів (через альтернативну назву «Римський комірець») та був, як нашийник для покаяння та вказування на «раба Божого».

Насправді цей атрибут почав використовувати шотландець-священнослужитель Дональд Маклєод. Причина того, що комірці увійшли до повсякденного зовнішнього виду католицьких священників банальна – вона мала практичне значення.

У Англії в цей час виходять з моди колоратки, але їх залишає у себе Дональд, адже він мав масивну рясу, яка часто натирала шию. Отож, шотландець став першим, хто вдягав білу сорочку з комірцем. З часом він почав носити колоратку, яка була знімна. Це прийшло до душі багатьом його колегам та вони поширили цю традицію.

Одяг потерпав багато модернізацій та змін, окрім «римського комірця» – він став візитівкою для священників, таким чином комірець, який мав лише одне практичне значення, набуває ще і символ впізнаваності. Раніше їх робили із натуральних матеріалів, таких як льон та бавовна, проте зараз нерідко можна зустріти комірець із пластику.

Сучасні інтерпретації самостійно наділили колоратки духовним значенням. Це є символізацією відданості своїй справі – служіння Богові. Окрім того, наділили символікою покаяння, адже ряса вже не така важка, і комірець більше заважає, аніж допомагає, таким чином священник мучиться та показує покаяння та свою пожертву за всіх людей, хто є його прихожанами.

Так що з упевненістю ми  можемо стверджувати, що білі комірці – справа статусу і уявити католицького священника без нього вже буде важко. А стосовно сакрального змісту, то це лише теорії та не більше.

Залишити відповідь