«Асоціація учасників та інвалідів АТО» –  це Миколаївська громадська організація ветеранів АТО, яка була створена в 2015 році. Її засновника стали учасники бойових дій Терещенко Олександр (інвалід 1 групи) Кравець Олег та Шполянський Ілля. Поштовхом для створення організації стало розуміння того, що ніхто не може так зрозуміти потреби учасників АТО так, як самі учасники АТО і необхідність виконувати свою місію. Метою створення стало бажання об’єднувати учасників АТО та відстоювати їх права в органах влади,перед суспільством і досягати певних цілей, в тому числі тих, за які вони боронили батьківщину

За три роки існування організація разом із районними спілками налічує декілька тисяч членів. Члени організації проводять об’єднавчі процеси і працюють майже з кожним районом області. Зокрема організовують обласний з’їзд ветеранських організацій.

Одним із найбільших напрямків роботи організації є соціальна підтримка учасників АТО та родин загиблих. . Наприклад минулого літа 1200 учасників АТО та члени їх родин змогли безкоштовно відпочити на морі в Очакові, Рибаківці, Коблево.

Представники організації активно співпрацюють із владою. Є низка законопроектів та документів місцевої влади які були розроблені завдяки наполегливій праці із органами місцевого самоврядування. Також приймають активну участь у створенні Міністерства у справах ветеранів та обирають представника від організації до Ради ветеранів.

Організація активно займається підтримкою розвитку бізнесу учасників АТО, намагається створювати нові робочі місця. Нещодавно провели перший в Миколаєві форум ветеранів-підприємців, на якому були представники 15 областей. Наразі один із проектів організації це створення центру підтримки ВПО (внутрішньо переміщених осіб) та учасників АТО. Центр створюється на кошти Світового банку та Миколаївської міської ради.

«Наразі центр  будується, в ньому буде тренажерна зала, дитячі кімнати, каворкінг, тренінгові кімнати тощо. Загальна його площа становить 760 м2. Директором призначено одного з активістів нашої організації. Плануємо, що цей центр буде дуже потужним по розвитку та підтримці учасників АТО. Наша позиція така, що не потрібно допомагати, треба підтримувати та розвивати», – коментує співзасновник «Асоціації учасників та інвалідів АТО» Ілля Шполянський.

Організація приймає участь також в багатьох міжнародних програмах. Зокрема тричі була фіналістом конкурсів міжнародного фонду «Відродження».

Ще одним напрямком допомоги є надання психологічної підтримки учасникам АТО. Найбільш успішним методом вважають принцип роботи «рівний рівному». Це коли учасник АТО надає психологічну підтримку учаснику АТО. І такий спосіб може мати кращий результат, на від міну від того, де психологічним станом учасника АТО буде займатися дипломований спеціаліст.

«Наразі у нас йде піврічна програма, яку проводить відомий військовий психолог Андрій Козінчук та готує 15 фахівців, які будуть координаторами психологічної підтримки для учасників АТО, ВПО, інвалідів АТО, дружин учасників АТО та матерів загиблих. Кожним напрямком будуть займатися окремі спеціалісти»,– розповідає Ілля Шполянський.

Окрім усього вищезазначеного «Асоціація учасників та інвалідів АТО» надає допомогу у зборі коштів на лікування бійців,надає волонтерську допомогу армії, проводить велику кількість спортивних заходів, та займається військово-патріотичним вихованням людей та молоді.

Разом із рядом обласних спілок організація займається створенням Руху ветеранів України. Планується, що це буде найпотужніша ветеранська спілка,адже створюється вона з нуля, бо нічого подібного до цього в Україні не було.

«Здебільшого районі спілки об’єднуються в обласні, а обласні вже утворюватимуть цю організацію на умовах рівноправних, але досить представницьких», – зазначає член організації Ілля Шполянський.

Порохня Яна